eReport.sk
L'Aquila, Abruzzo, Taliansko. Vládny úrad takto zdevastovalo zemetrasenie v roku 2009.
L'Aquila, Abruzzo, Taliansko. Vládny úrad takto zdevastovalo zemetrasenie v roku 2009. Zdroj: wikipedia.org

Zomreli pri zemetrasení a môžu si za to aj sami? Talianska sudkyňa: Vrátili sa naspäť do postelí!

Taliansky súd rozhodol, že niektoré obete zemetrasenia v meste L’Aquila v roku 2009 sú čiastočne zodpovedné za svoju smrť a odškodné pre ich pozostalých má byť preto znížené. V stredu o tom informovali miestne médiá a následne tlačová agentúra AFP. Tento verdikt vyvolal šok a pobúrenie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke ulička v meste Mostar.
  2. Teherán, Irán, vlajka
  3. hranica, Maďarsko, Slovensko

Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zasiahlo mesto 6. apríla 2009 o 03.32 h. Domy v celom historickom centre mesta L’Aquila sa zrútili a zahynulo tam najmenej 309 ľudí. Sudkyňa rozhodovala v civilnej žalobe o odškodnenie vo výške miliónov eur, ktoré žiadali príbuzní 24 ľudí, ktorí zahynuli v jednej z budov. Sudkyňa vyhlásila, že obete sa vrátili naspäť do postelí, napriek dvom skorším otrasom počas osudnej noci.

Zodpovednosť obetí zhodnotila sudkyňa na 30 percent

Pre toto „nerozvážne správanie“ sú obete na „30 percent zodpovedné“ za svoju smrť, uviedla sudkyňa citovaná denníkom Il Messaggero.

Sudkyňa doplnila, že ľudia mali po dvoch skorších otrasoch odísť z domov, a nie zostať vo vnútri – jeden otras sa podľa jej slov vyskytol o 23.00 h a ďalší o 01.00 h, potom o 03.32 h nasledovalo ničivé zemetrasenie, píše talianska tlačová agentúra ANSA.

Odborníci vraj bagatelizovali obavy ľudí

Maria Grazia Piccininiová – advokátka a matka 25-ročnej študentky Ilarie Rambaldiovej, ktorá vtedy tiež zomrela – vyhlásila, že utorkový rozsudok je „absurdný“ vzhľadom na to, že odborníci bagatelizovali obavy ľudí z možného smrtiaceho zemetrasenia.

„Moju dcéru upokojili, tak ako všetkých ostatných,“ povedala Piccininiová pre denník Corriere della Sera. Dodala, že proti rozsudku sa odvolajú. Súd najprv odsúdil Sedem členov talianskej Komisie pre prevenciu veľkých rizík za ich odporúčania obyvateľstvu pred katastrofou, hoci neskôr všetkých okrem jedného zbavili obvinení.

Najmenej 80.000 ľudí zostalo bez domova

Zemetrasenie premenilo elegantné stredoveké, renesančné a barokové námestia a budovy v meste L’Aquila na trosky. Vyžiadalo si aj 1600 zranených a najmenej 80.000 ľudí zostalo bez domova.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomreli pri zemetrasení a môžu si za to aj sami? Talianska sudkyňa: Vrátili sa naspäť do postelí!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti