eReport.sk
Foto: tasr

Zomreli americkí piloti kvôli očkovaniu? Takáto je pravda!

V decembri sa internetom šírili zavádzajúce články, podľa ktorých došlo počas roka 2021 k veľkému nárastu úmrtí amerických pilotov. Ako dôkaz sa uvádzala spomienková sekcia v časopise Air Line Pilots Association. Nárast autori zavádzajúcich tvrdení dávali do súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. “Za 9 mesiacov roka 2021 vzrástli úmrtia pilotov oproti roku 2020 o 1700 percent,” písalo sa v titulku článku z webu Bádateľ uverejneného 15. decembra 2021. Príspevok na Facebooku zdieľalo viac ako 700 používateľov. Článok uvádzal 109 zosnulých pilotov, pričom sa odvolával na odfotografovanú stránku, na ktorej vidno zoznam zosnulých amerických pilotov do septembra 2021. Stránka bola pôvodne publikovaná v časopise Air Line Pilot Association. Zavádzajúce tvrdenia sa objavili po tom, ako viaceré americké aerolinky nariadili svojim zamestnancom povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Asociácia Air Line Pilots Association (ALPA), ktorá zastupuje desiatky tisíc pilotov a viaceré letecké spoločnosti, uviedla, že tieto tvrdenia sú nepresné. Podľa nej evidovali v rokoch 2019 a 2020 väčší počet úmrtí pilotov ako v roku 2021. “Na základe overených informácií poskytnutých ich rodinami sme v rokoch 2019 a 2020 evidovali straty väčšieho počtu pilotov ako v roku 2021,” uviedla vo vyhlásení ALPA na Twitteri 9. decembra 2021.      

“Úmrtia uvádzame v našom časopise podľa toho, keď dostaneme informácie od rodín. Informácie v jednom vydaní časopisu neposkytujú úplnú správu o celkových stratách za každý z uvedených rokov,” dodala ALPA.

Agentúra AFP vyvrátila už v minulosti zavádzajúce, či nepravdivé tvrdenia ohľadne údajných úmrtí pilotov v súvislosti s očkovaním. Napríklad v príspevku z októbra 2021, vyvrátila nepravdivé tvrdenie, že zaočkovaný pilot z Delta Air Lines zomrel počas letu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomreli americkí piloti kvôli očkovaniu? Takáto je pravda!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti