eReport.sk
Hana Hegerová, foto: tasr

Zomrela Hana Hegerová (†89): Posledný mesiac trávila na dialýzach

Od západných susedov prichádza smutná správa. Vo veku 89 rokov zomrela legendárna speváčka Hana Hegerová, kráľovná šansónu. Posledné roky sa už na verejnosti neobjavovala, pretože ich trávila v nemocnici. Informáciu priniesol český portál Blesk.cz.

Populárna speváčka Hana Hegerová sa so zdravotnými problémami trápila dlhší čas. Nebola schopná pohybovať sa bez barlí. Jej stav sa z roka na rok zhoršoval, preto sa doslova zo dňa na deň rozhodla ohlásiť koniec kariéry. Interpretka nezabudnuteľných hitov ako Zhasněte lapmpiony, Čerešne či Levandulová musela ísť kvôli problémom s obličkami do nemocnice v Berouně. „Do nemocnice sa vraciam každého pol roka,“ posťažovala sa pre iDnes. Podľa informácií Blesku trávila posledný mesiac na dialýzach. „Bohužiaľ, je to tak. Posledný mesiac bol zložitý, mala nejaké závažnejšie zdravotné problémy, kvôli ktorým podstupovala dialýzu,“ potvrdil zdroj Blesku.
Hana Hegerová mala na konte nielen stovky piesní, ale aj rad ocenení a zástupy fanúšikov, ktorí ju milovali. Život ženy, ktorá v roku 2002 obdržala z rúk Václava Havla medailu Za zásluhy, rozhodne nebol prechádzkou ružovou záhradou.

Nemala na ružiach ustlané

Narodila sa v Bratislave v roku 1931 do dobre situovanej rodiny. Kvôli zdravotným problémom so srdcom sa nemohla venovať milovanému baletu. Nevyšlo jej ani manželstvo s režisérom Daliborom Hegerom, ktorému neplánovane porodila syna Matúša. Nečakane zahynula aj jej druhá životná láska, režisér Janko Roháč. Dieťa, ktoré s ním čakala, bohužiaľ, potratila.

Na prelome 70. a 80. rokov musela ísť do väzenia, lebo jej bola „dokázaná“ sprenevera a s novou vládou sa jej neprestávala smola lepiť na päty. Jej byt na Staroměstskom námestí zhorel a ona prišla o celý svoj majetok. Okrem toho podstúpila operáciu kvôli rakovine, našťastie nezhubnej. O pár rokov neskôr mala srdcovú príhodu, po ktorej ju lekári uviedli do umelého spánku. Srdce ju zradilo v čase, keď zomrel jej dvorný skladateľ Petr Hapka.

Necelý rok potom podľahol vážnej chorobe aj jej syn Matúš. Osudnou sa mu nestala rakovina, ale problémy s alkoholom, ktoré mu vážne poškodili pečeň.

K spievania ju donútila núdza

Spievať začala v podstate z nutnosti, údajne preto, že potrebovala peniaze. Jej vystúpenia mali veľký úspech a nasledovala ponuka z Prahy. Najskôr nastúpila do divadla Rokoka, zlom v jej kariére však nastal po nástupe do Semaforu po boku Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. V tom čase sa objavila vo filme Kdyby tisíc klarinetú, kde si zahrala po boku Karla Gotta a Waldemara Matušku. Koncertovala po bývalom Česko-Slovensku i v zahraničí. Dokonca sa stretla s legendou Beatles. Napriek tomu, že ju režim v osemdesiatych rokoch držal od mikrofónu čo najďalej, ona sama sa po revolúcii vrátila a jej koncerty boli vždy beznádejne vypredané.

Koncert k narodeninám bez nej

Kvôli stále sa zhoršujúcemu zdravotnému stavu si uvedomovala, že pracovné tempo je príliš náročné k jej veku a oznámila koniec kariéry. Na koncert k jej osemdesiatym ôsmym narodeninám sa veľmi tešila, no kvôli zdravotnému stavu sa ho nemohla zúčastniť. „Bude to koncert o mne, bezo mňa. Budú tam spievať známi speváci, ktorí zaspievajú skladby z môjho repertoáru. V každom prípade ja tam osobne nebudem. Keď sa to nakrúti, veľmi rada sa na to pozriem,“ plánovala legendárna speváčka.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomrela Hana Hegerová (†89): Posledný mesiac trávila na dialýzach

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti