tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Benjamin Abeles. Foto: fb/d.abeles

Zomrel fyzik Ben Abeles, jedno z Wintonových detí

Vo veku 95 rokov zomrel v Británii fyzik Benjamin Abeles, ktorý pochádzal z českej židovskej rodiny a v mladosti žil v Prahe. Pred druhou svetovou vojnou sa dostal do Británie v transporte židovských detí, ktorý zorganizoval Nicholas Winton. O jeho úmrtí informoval v pondelok na Facebooku jeho syn David E. Abeles.

Abeles, ktorému Česi hovorili aj Bedřich, vyvinul tiež zdroj energie pre vesmírne sondy, používaný dodnes. Podľa svojho syna zomrel v Leicesteri v Anglicku. Vďaka svojim starým rodičom sa stal jedným z mála židov svojej generácie, ktorí mali to šťastie a prežili nemeckú okupáciu, uviedol.

Ako fyzik sa preslávil v USA

Abeles sa narodil v roku 1925 vo Viedni v českožidovskej rodine a od roku 1933 žil v Prahe. Slúžil aj v britskom letectve. Po vojne sa vrátil do hlavného mesta oslobodeného Československa. Jeho rodina však holokaust neprežila. Štúdiá dokončil Abeles v Izraeli, kam vycestoval legálne v roku 1949. Ako fyzik sa preslávil v USA, kam odišiel v roku 1956.

Bol skutočne prírodný živel, napísal o ňom syn

Abeles mal české, americké aj izraelské občianstvo. „Otec bol skutočne prírodný živel, ktorý cítil úprimnú empatiu a solidaritu so všetkými utečencami,“ uviedol Abelesov syn. Nicholas Winton zorganizoval transporty, ktoré z nacistami okupovaného Československa dopravili do Británie 669 židovských detí. Záchrane ďalších zabránila druhá svetová vojna. O Wintonovej akcii nakrútil režisér Matej Mináč dokument, na ktorého britskej premiére sa v roku 2011 zúčastnil v Londýne i samotný Abeles.

Benjamin Abeles our father, grandfather, great grandfather, brother, cousin, uncle and friend passed away last night at…

Uverejnil používateľ David E. Abeles Pondelok 14. decembra 2020

Zdroj: tasr, fb/d.abeles


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomrel fyzik Ben Abeles, jedno z Wintonových detí

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku