eReport.sk
František Nedvěd, foto: profimedia

Zomrel František Nedvěd. Folkovej legende sa vrátila rakovina pľúc!

V sedemdesiattri rokoch zomrel v nedeľu folkový muzikant František Nedvěd. Prehral boj s rakovinou pľúc. Úmrtie na Facebooku oznámil jeho syn Vojtech.

Spolu s bratom Jánom boli ústrednou dvojicou skupiny Brontosauri, následne vystupovali v duu a nakoniec každý zvlášť. „S hlbokým zármutkom a ťažkým srdcom oznamujeme, že nás dnes vo večerných hodinách navždy opustil náš milovaný otec František Nedvěd,” napísal v nedeľu večer na svoj profil Vojtěch Nedvěd.

Zákerná choroba

Sedemdesiattriročný František Nedvěd skončil v nemocnici už minulý týždeň. Muzikantovi sa podľa jeho syna opäť vrátila rakovina pľúc. Nedvěd pritom v posledných rokoch náročnú liečbu tejto choroby už raz prekonal, mal za sebou aj operáciu srdca a ochorenie covid-19.
„Mám chemoterapui, takže čakám, či sa to spraví, alebo nie. Náladu mám, ale dobrou. Ničomu nepodlieham, len sa liečim. Verím, že budúci rok bude lepší ako ten tohtoročný, “uviedol František Nedvěd koncom minulého roka.


František Nedvěd patril medzi najvýznamnejšie postavy nášho folku a country. Spolu s bratom Janom najskôr skúšali bigbeat, preslávili sa však až vo folkových kapelách Spirituál kvintet a predovšetkým Brontosauri, kde boli ústredné dvojicou. Rolling Stones, Michaela Jacksona či Pink Floyd. Nikomu inému sa Veľký strahovský štadión vypredať nepodarilo. S šesťdesiatimi tisíckami predaných vstupeniek vtedy ich sláva kulminovala.

Bratia Nedvědovci – Foto: profimedia

Úspech si nepamätá

„Vôbec nič si z toho nepamätám. Videl som tisíce ľudí a bolo strašne ťažké, aby som sa nerozplakal, aby som neurobil chybu, aby mi to dobre hralo a spievalo,”spomínal v júni v rozhovore pre iDNES Premium. „Bolo to fantastické a mali sme ohromný úspech. A bolo to trošku aj také zadosťučinenie. Vystúpali sme na Olymp, aj keď o nás do tej doby veľa ľudí pochybovalo a hádzalo nám polená pod nohy. Proste sme pre nich boli len dvaja trempíci,”dodal

Bratia neskôr vystupovali každý zvlášť. František sa na sólovú dráhu vydal v roku 1998 vydaním platne Neváhaj a vojdi. O rok neskôr nasledovalo album Druhé podanie a následne ďalšie nosiče. Z tejto etapy utkveli poslucháčom českého folku a country v ušiach piesne ako Kočovní herci, Cherokee Bill či Remeslo. Svojho o rok staršieho a do tej doby známejšieho brata v tejto fáze kariéry František prekonal počtami koncertov aj vydaním albumov.

Foto: profimedia

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport