eReport.sk
David Gaub McCulloug na fotografii z roku 2015.
David Gaub McCulloug na fotografii z roku 2015. Zdroj: wikipedia.org

Zomrel dvojnásobný nositeľ Pulitzerovej ceny. McCullough čelil aj kritike, že dejiny Ameriky romantizuje

Vo veku 89 rokov zomrel americký publicista, historik a oceňovaný autor bestsellerov David McCullough. Jeho biografie Harryho Trumana a Johna Adamsa boli ocenené Pulitzerovými cenami.

Ako v pondelok informovala agentúra AP, McCullough zomrel v nedeľu vo svojom bydlisku Hingham v americkom štáte Massachusetts. Pre denník New York Times to potvrdila jeho dcéra i jeho vydavateľstvo Simon & Schuster. Podľa týchto zdrojov McCullough zomrel necelé dva mesiace po svojej manželke Rosalee.

Svojím dielom – príbehmi o rôznych témach – od výstavby Brooklynského mosta až po amerických prezidentov – sa McCullough zaradil medzi najpopulárnejších a najvplyvnejších historikov svojej doby.

Bol majster dramatizácie známych udalostí

Vo veku okolo 70 a 80 rokov sa vo svojich knihách vyznal k svojej náklonnosti k Parížu – napr. v knihe The Greater Journey či k letectvu, a to bestsellerom o bratoch Wrightovcoch (v českom preklade Bratři Wrightové).  

Kritici ho oslavovali ako spisovateľa, ktorý dokáže vniesť do známych udalostí dramatickosť a oživiť ich prostredníctvom drobných detailov a výpovedí jednotlivých svedkov. Čelil však aj kritike, že americké dejiny romantizuje a bagatelizuje krutosti páchané na pôvodných obyvateľoch Ameriky počas presunu osadníkov v 19. storočí smerom na západ.

Často vystupoval na univerzitách a v Kongrese

Počas svojho života sa angažoval aj v oblasti vzdelávania, pričom prejavoval obavy, že Američania vedia príliš málo o svojich dejinách a nevedia napr. oceniť obete obdobia americkej revolúcie.

Často vystupoval na univerzitách a v Kongrese, pričom nie raz kritizoval skutočnosť, že sa história na mnohých amerických školách odsúva na vedľajšiu koľaj v prospech iných predmetov. Bol aktívny aj v oblasti ochrany a záchrany historických regiónov a objektov.

V USA bol známy aj z vystupovania v mnohých dokumentárnych televíznych reláciách. McCullough získal mnoho ocenení od odborných historických spoločností a približne 40 čestných doktorátov. V roku 2006 mu bola udelená Prezidentská medaila slobody.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomrel dvojnásobný nositeľ Pulitzerovej ceny. McCullough čelil aj kritike, že dejiny Ameriky romantizuje

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php