eReport.sk
Bývalý malijský prezident Amadou Toumani Touré. Foto: wikipédia

Zomrel bývalý malijský prezident Amadou Toumani Touré

Vo veku 72 rokov zomrel bývalý malijský prezident Amadou Toumani Touré. Zomrel v noci na utorok v Turecku, kam ho previezli zo zdravotných dôvodov evakuovaný, informovala agentúra AFP. Podľa médií sa pred prevozom do Turecka v Bamaku podrobil operácii srdca.

Touré, ktorý bol z funkcie prezidenta zosadený prevratom v roku 2012, dlho žil v exile v Senegale. V decembri roku 2019 sa vrátil do Mali.

Do politiky Touré „vtrhol“ 26. marca 1991 pri prevrate pod vedením skupiny dôstojníkov s cieľom zvrhnúť prezidenta Moussu Traorého. V hodnosti podplukovníka sa vtedy stal šéfom výboru národnej spásy a v tomto prechodnom období zastával funkciu hlavy štátu.

V roku 1992 bol za prezidenta Mali zvolený Alfa Oumar Konaré, ktorý Tourého povýšil na generála.

V roku 2002 bol Touré zvolený za prezidenta, keď v druhom kole volieb porazil Soumailu Cissého. Aby Touré vôbec mohol v týchto voľbách kandidovať, odišiel z armády. V roku 2007 bol Touré znovuzvolený za prezidenta Mali. Jeho druhé funkčné obdobie bolo náhle prerušené štátnym prevratom na čele s Amadouom Hayom Sanogom a ním vedeným Národným výborom pre obnovu demokracie a štátu (CNRDRE).

Od tohto prevratu žil Touré v exile v senegalskom Dakare, odkiaľ sa vlani v decembri vrátil do svojho rodného mesta Mopti, kde oznámil, že je „pripravený zasadiť sa za mier a bezpečnosť“ v tomto regióne.

Mopti je vstupným bodom na územie národa Dogonov, ktoré bolo do roku 2012, keď tam začali pôsobiť džihádistické oddiely, jednou z turistami najviac vyhľadávaných oblastí Mali. Okrem toho tam stále dochádza aj k ozbrojeným potýčkam medzi miestnymi znepriatelenými komunitami, informoval spravodajský portál.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomrel bývalý malijský prezident Amadou Toumani Touré

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti