tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Maľbou bozkávajúcich sa komunistických vodcov: Leonida Brežneva a Ericha Honeckera.
Maľbou bozkávajúcich sa komunistických vodcov: Leonida Brežneva a Ericha Honeckera. Foto: tasr/ap

Zomrel autor grafiti s Brežnevom a Honeckerom. Umelec z Ruska žil a tvoril v Nemecku

Vo veku 62 rokov zomrel rusko-nemecký street artový umelec Dmitrij Vrubeľ, známy svojou ikonickou maľbou „bozku“ na Berlínskom múre. Informovala o tom v pondelok spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL) s odvolaním sa na webovú stránku ruského umeleckého magazínu The Art Newspaper Russia.

Vrubeľ skonal v nedeľu v berlínskej nemocnici. V júni bol hospitalizovaný s príznakmi ochorenia COVID-19, začiatkom augusta podstúpil operáciu srdca. Umelec sa preslávil maľbou bozkávajúcich sa komunistických pohlavárov – sovietskeho vodcu Leonida Brežneva a východonemeckého lídra Ericha Honeckera.

Maľba vznikla podľa fotografie z roku 1979

Maľba s názvom „Bože, pomôž mi prežiť túto smrtiacu lásku“, niekedy titulovaná aj „Bratský bozk“, sa nachádza na najzachovanejšom a najdlhšom úseku Berlínskeho múru, v sektore známom ako East Side Gallery, na ulici Mühlenstrasse.

Výtvarník toto grafiti vytvoril v roku 1990. Okamžite si získalo veľkú obľubu a stalo sa symbolom zjednotenia Nemecka. Dielo sa objavuje aj na mnohých suveníroch. V roku 2009 bola maľba z Berlínskeho múru odstránená, ale Vrubeľ ju opäť „zreštauroval“. Maľba vznikla podľa fotografie z roku 1979, keď sa oslavovalo 30. výročie založenia Nemeckej demokratickej republiky (NDR).

Umelec od roku 1990 žil a tvoril v Nemecku

Dmitrij Vrubeľ sa narodil v roku 1960 v Moskve. Študoval na Moskovskej štátnej pedagogickej univerzite (MPGU). Od roku 1990 žil a tvoril v Nemecku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomrel autor grafiti s Brežnevom a Honeckerom. Umelec z Ruska žil a tvoril v Nemecku

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku