eReport.sk
smrť, sviečka, zomrel rozhodca
Ilustračné foto: shutterstock

Zomrel astrofyzik Boris Valníček: Stál pri zrode československej kozmonautiky

Vo veku 94 rokov zomrel v stredu český astrofyzik, astronóm, propagátor vedy a nestor českej a československej kozmonautiky Boris Valníček, ktorý stál pri zrode československého kozmického výskumu. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica ČT24.

Valníček koordinoval i účasť socialistických krajín na vesmírnom programe Interkozmos, v rámci ktorého sa v marci 1978 dostal do vesmíru prvý československý kozmonaut Vladimír Remek – zároveň prvý človek z inej krajiny ako z bývalého Sovietskeho zväzu alebo zo Spojených štátov. V novembri toho istého roka zamierila na samostatnú obežnú dráhu prvá československá družica Magion 1 určená pre výskum nízkofrekvenčných elektromagnetických javov v magnetosfére a ionosfére. Československé prístroje boli použité tiež na niekoľkých sovietskych družiciach a sondách.

Boris Valníček stál pri zrode československej kozmanautiky – Foto: wikipedia

Valníček sa narodil 11. apríla 1927 v Jičíne. Po oslobodení vyštudoval meteorológiu a experimentálnu fyziku na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. V roku 1950 nastúpil do Astronomického ústavu Československej akadémie vied, kde sa najskôr venoval meteorológii a dlhodobým zmenám počasia, neskôr dlhé roky pôsobil ako vedúci skupiny kozmického výskumu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti