eReport.sk
Foto: shutterstock

Znečistené ovzdušie si minulý rok vyžiadalo 160 000 úmrtí

Znečistené ovzdušie spôsobilo vlani v piatich najľudnatejších mestách sveta približne 160 000 predčasných úmrtí. Informovala o tom vo štvrtok environmentálna organizácia Greenpeace, píše agentúra AFP.

Najviac zasiahnutým mestom je indická metropola Naí Dillí. Jemné prachové častice menšie než 2,5 mikrometra (PM2,5), ktoré poškodzujú srdce a pľúca a môžu viesť k vzniku vážneho astmatického ochorenia, tam zapríčinili smrť približne 54 000 ľudí.

Mikroskopické častice PM2,5, vznikajúce spaľovaním fosílnych palív, boli príčinou úmrtia 40 000 ľudí v japonskom hlavnom meste Tokio. Ďalšími tromi najznečistenejšími veľkomestami sú Šanghaj v Číne, brazílske Sao Paulo a metropola Mexika.

Organizácia Greenpeace vyzvala vlády, aby investovali do obnoviteľných zdrojov energie a prestali budovať nové uhoľné elektrárne.

Podľa niektorých štúdií zvyšuje vdychovanie častíc PM2,5 riziko úmrtia na koronavírusové ochorenie COVID-19.

K vysokému počtu úmrtí došlo napriek tomu, že kvalita ovzdušia sa počas uplynulého roka v niektorých sledovaných oblastiach zlepšila v dôsledku pandémie koronavírusu a s ňou spojených cestovných obmedzení, poznamenáva AFP.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.