tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Automat na plasty, prvé zberače, PET flaše
Automat na plasty, foto:tasr

Známy reťazec predstavil prvé automaty na zálohovanie plastových fliaš

Na Slovensku predstavili prvé automaty na zber PET fliaš v jednom z obchodných reťazcov. Ročne sa predá asi miliarda PET fliaš a 345 miliónov plechoviek, pričom miera recyklácie PET fliaš dosahuje o niečo viac ako 60 %.

Stovky miliónov z nich končia v komunálnom odpade a následne sú prevezené na skladiská, kde prichádza k ich recyklácii. Mnohokrát sa stáva, že ľudia plastový odpad vyhadzujú priamo v prírode. Znečisťujú tak životné prostredie a niekedy to má pre živočíšny ekosystém fatálne následky. Plasty sa nedokážu len tak rozložiť, a samotný proces trvá niekedy až 200-400 rokov.

Čo sa stane s fľašou po jej vyhodení do prírody?

Zdroj: video:yt/teded

Dlho očakávaný systém zálohovania bude na Slovensku fungovať v podobe vratného modelu – pri kúpe nápoja bude záloha 15 centov za obal a túto sumu následne vrátia naspäť po jeho vrátení.

Na Slovensku spustili prvé automaty na zálohovanie PET fliaš – Foto: tasr

Niektoré veľké reťazce v našej krajine sa však rozhodli nevyčkávať na deň „D“ a zálohovacie automaty ľuďom sprístupnili už v predstihu. Ako prvý predstavil svoje automat Lidl, ktorý ich ešte minulý rok umiestnil v predajniach v Bratislave.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Známy reťazec predstavil prvé automaty na zálohovanie plastových fliaš

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku