eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Známy lekár prekvapil: Som proti očkovacej lotérii! Motivujte ľudí takto

Začali s ňou niektoré štáty v USA, spoliehajú sa na ňu aj Poliaci. V ostatných dňoch sa začína hovoriť o tzv. očkovacej lotérii aj na Slovensku. Vláda totiž chce motivovať ľudí k tomu, aby sa dali zaočkovať. Jednou z možností by mali byť aj finančné odmeny za vakcináciu.

„Na vláde bola diskusia o hmotnom odmenení, takže je možné, že dôjde k nejakej forme finančného príspevku alebo nejakej lotérii pre očkovaných,” povedal včera minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Nie každému je však tento nápad po chuti. „To, že je očkovanie pre zvládnutie pandémie nevyhnutné, je samozrejmé,“ myslí si primár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s COVID-19 v Bratislave v utorok 13. apríla 2021.

Lengvarský pripustil finančnú motiváciu ľudí za to, že sa dajú očkovať. – Foto: tasr

Nie som presvedčený o tom, že by mali byť ľudia za ochotu zaočkovať sa, ergo, chrániť sa, finančne odmenení. Malo by to byť prirodzené rozhodnutie. Naopak, myslím si, že „kupovanie ramien” by mohlo viesť k pravému opaku, teda zvýšeniu nedôvery voči úprimnej snahe občanov chrániť,“ argumentuje lekár, ktorý bojoval v nemocnici na covidovom oddelení. Kulkovský tvrdí, že motivovať ľudí, aby sa dali očkovať, je potrebné. Štát by to však mal spraviť inak.

Známy lekár Kulkovský je proti finančnej odmene za vakcináciu. – Foto: fb/kulkovskymilan

„Motiváciou by mal byť ochranný efekt vakcíny. Znamená to, že v prípade zhoršovania pandemickej situácie by pre zaočkovaných neplatila väčšina opatrení. Nemuseli by chodiť na testy, ich pohyb by nebol obmedzený, mohli by chodiť do reštaurácií, barov, divadiel, kín, na kultúrne, spoločenské a športové podujatia bez obmedzení. Keďže by šlo o státisíce ľudí, podniky by mohli zostať otvorené,“ navrhuje primár.

Podľa odborníka by k očkovaniu mali motivovať aj firmy, ktoré by si vďaka tomu mohli zabezpečiť chod a konkurenčnú výhodu. Kulkovský tiež vyčíta niektorým všeobecným lekárom i špecialistom, že ľudí od očkovania odhovárajú.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport