eReport.sk
Predseda ZMOS-u a primátor Partizánskeho Jozef Božik. Foto: tasr

ZMOS je nespokojný: Žiada dofinancovanie miest a obcí a dostupnú zdravotnú starostlivosť


Bývalé vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ale aj Ľudovíta Ódora, dostali slovenské mestá a obce takmer na kolená. Od starostov aj primátorov žiadali pomáhať nielen pri zabezpečení rozličných proticovidových akcií, ale aj pri prijímaní ukrajinských utečencov, pričom peniaze na to im dávali iba veľmi pomaly, alebo vôbec. A obciam a mestám teraz peniaze chýbajú. Pomôcť vždy ochotným samosprávam sa to teraz vracia ako nechcený bumerang.

Chýba viac ako 500 miliónov eur

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada od vlády dofinancovanie samospráv a zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti pre ľudí. Na tlačovej konferencii ZMOS vo Zvolene to dnes povedal jeho predseda Jozef Božik. Ten dodal, že mestá a obce požadujú riešenie kompenzácií, ktoré sa týkajú výpadkov v súvislosti s podielovými daňami. „Dostalo nás to do stavu, že nevieme z hľadiska bežných výdavkov garantovať plnenie služieb v oblasti kompetencií, ktoré máme robiť v prospech občanov,“ objasnil Božik, ktorý si však uvedomuje, že situácia na Slovensku je vážna.

Peniaze chýbajú napríklad v oblasti dotácií, sociálnej politiky i školstva.

Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS)

Pozitívom podľa neho je, že ministerstvo financií akceptovalo požiadavky ZMOS. „Dosiahli sme to, že aspoň na čas, aj keď to nie je systémové opatrenie, sa uvoľnili pravidlá, ktoré sa týkajú rozpočtových pravidiel územnej samosprávy,“ spresnil Božik. Požiadavku ZMOS podľa neho ministerstvo splní v priebehu apríla a najneskôr v máji. Tá sa týka vyplatenia zvyšku kompenzácie, ktorá sa postupne vypláca. „Je to 236 miliónov eur na tento rok z hľadiska výnosu dane z príjmov právnických osôb. Stále nám však chýba viac ako 500 miliónov eur,“ uviedol Božik.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik
  2. Predsedníctvo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS)
  3. Na snímke vpravo predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik

Predseda ZMOS-u doplnil, že celý rozpočet miest a obcí na Slovensku je 2,7 miliardy eur. Peniaze podľa neho chýbajú napríklad v oblasti dotácií, sociálnej politiky i školstva. Čo sa týka zdravotnej starostlivosti, ZMOS sa chce v horizonte niekoľkých rokov vrátiť opäť k pevným bodom pohotovostí pre deti. „Potrebujeme na to viac personálu a aj inú legislatívu z hľadiska nových lekárov, ktorí budú vychádzať z fakúlt na Slovensku,“ poznamenal Jozef Božik.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ZMOS je nespokojný: Žiada dofinancovanie miest a obcí a dostupnú zdravotnú starostlivosť

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne