eReport.sk
Ruská vakcína proti covidu Sputnik.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/yalcin sonat

Zmluvy o Sputniku odtajníme v najbližších hodinách! A čo kontrakt napríklad s Pfizerom?

Odtajníme aj ďalšie materiály? Zmluvu s ruským výrobcom vakcín Sputnik V zverejníme podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského v priebehu najbližších hodín. Ruská strana si myslí, že zverejniť by sme mali aj kontrakt so spoločnosťou Pfizer a porovnať ich. Minister financií súhlasí, prezidentka nekomentuje a zástupca spoločnosti Pfizer na Slovensku dáva od toho ruky preč.

Zverejnenie kontraktu o nákupe Sputnika V sa má objaviť v centrálnom registri zmlúv v priebehu niekoľkých hodín, no a ruskou látkou sa budeme očkovať najskôr o mesiac. Ruská strana si vo štvrtok odvezú 600 dávok vakcín na svoju vlastnú kontrolu, na ktorú si vypýtali mesiac času. Informoval šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na telo plus na Markíze.

Výrobca Sputnika avizoval súhlas s odtajnením zmluvy už cez víkend prostredníctvom účtu na sociálnej sieti. „Nenamietame proti tomu, aby Slovensko zverejnilo zmluvu o Sputnik V. Zmluva so spoločnosťou Pfizer by mala byť zverejnená taktiež a porovnaná,” napísal ruská strana na Twitteri. S týmto návrhom vzápätí súhlasil ja expremiér a minister financií Igor Matovič. „Verím, že rovnako aj výrobcovia iných vakcín udelia Slovensku súhlas zverejniť ich zmluvy, lebo tak by to bolo úplne fér,” uviedol Matovič.

Čaputová: Prípad Sputnik bol špecifický

Zverejnenie zmlúv o dodávke látky z ruských laboratórií požadovala aj hlava štátu Zuzana Čaputová. V prípade Pfizeru a ďalších vakcín však nežiada sprístupnenie kontraktu ako pri Sputniku. „Prezidentka vyzvala na zverejnenie zmluvy o dodávke vakcíny Sputnik V najmä
pre medializované tvrdenia o jej porušení a v nadväznosti na to aj pre tvrdenia o povinnosti vrátiť vakcíny,”
vyhlásil pre eReport hovorca paláca Martin Strižinec.

O tom, že angažovanie prezidentky v tomto prípade nepôsobilo práve nestranne a nezainteresovane, hovoril nedávno odborník na komunikáciu a marketing Pavol Minár. „Ona keby chcela dať komunikačne najavo, že je nestranná a ide jej o celostný obraz, tak aspoň sa mohla snažiť, že by si vypýtala aj ďalšie detaily o iných vakcínach,” uviedol expertný komunikátor Minár v relácii TA3 Za oponou.

Strižinec doplnil, že porušenie zmluvy by mohlo mať aj negatívny vplyv na medzinárodnú reputáciu Slovenska . „V prípade zmlúv o dodávkach iných vakcín je zmluvnou stranou Európska komisia a tá už zmluvy v možnom rozsahu zverejnila,” poznamenal Strižinec.

Rozhodnúť môže iba komisia

Materiál o kontrakte s Pfizerom a ďalšími výrobcami vakcíny skutočne visí na oficiálnych stránkach Európskej únie. Lenže veľká časť týchto dokumentov je vyčiernená kvôli ochrane citlivých údajov. Ide najmä o informácie týkajúce sa platieb a ceny očkovacej látky. Pri Pfizeri je takto začiernená takmer polovica zverejnenej zmluvy.

Miroslav Lednár z Pfizer Slovensko upozorňuje, že o úplnom sprístupnení kontraktu sa môže rozhodnúť iba na celoeurópskej úrovni. „Je to zmluva uzatvorená medzi Európskou komisiou a firmou Pfizer inc. A toto sú jediné subjekty, ktoré môžu zmluvu odtajniť,” upresnil Lednár.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport