tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr

Zmluvy o priateľstve umožňujú Rusku zriadiť na Ukrajine vojenské základne

Nové zmluvy Moskvy o priateľstve so samozvanou Doneckou ľudovou republikou (DĽR) a Luhanskou ľudovou republikou (LĽR) na východe Ukrajiny umožňujú Rusku zriadiť a prevádzkovať tam vlastné vojenské základne. Informovala o tom v utorok nemecká tlačová agentúra DPA.

Obe samozvané republiky uznal v pondelok ruský prezident Vladimir Putin za samostatné, nezávislé štáty a nariadil vyslanie vojakov na tieto územia, aby tam „udržiavali mier“. Zmluvy o priateľstve zverejnené na webovej stránke ruskej Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu, sa zmieňujú aj o spoločnej ochrane hraníc.

Mimoriadne zasadnutie rady bolo na žiadosť Ukrajiny zvolané po tom, čo Vladimir Putin nariadil vyslanie ruských vojakov do separatistických oblastí na východe Ukrajiny. – Foto: tasr

Zmluvy majú najprv platiť desať rokov, s možnosťou automaticky ich predlžovať. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal v noci na utorok prejav k obyvateľom a krok Kremľa označil za „porušenie suverenity a územnej celistvosti“ Ukrajiny.

Veľvyslankyňa USA pri OSN: To je nezmysel

Bezpečná rada OSN začala v utorok nadránom mimoriadne zasadnutie o prehlbujúcej sa ukrajinskej kríze spôsobenej tým, že Rusko uznalo dve separatistické oblasti na východe Ukrajiny.

„Máme dočinenia s veľmi, veľmi dramatickou situáciou,“ povedal novinárom pred vstupom do rokovacej sály francúzsky veľvyslanec pri OSN Nicolas de Riviere. Francúzsko patrilo k malému počtu štátov, ktoré na žiadosť Ukrajiny zvolali toto mimoriadne zasadnutie rady. Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová Greenfieldová v prejave na zasadnutí rady skritizovala ruského prezidenta Putina za tvrdenie, že vojaci, ktorých vyslal do separatistických ukrajinských oblastí, budú fungovať ako mierové sily. „On ich nazýva mierové sily. To je nezmysel. Vieme, aké sú to v skutočnosti sily,“ uviedla Thomasová Greenfieldová.

Putinov príkaz vyslať vojakov do Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny sa vo všeobecnosti vníma ako krok smerujúci k invázii, na ktorú využije masy vojakov už zhromaždených pri hraniciach Ukrajiny.

Putin v rozsiahlom prejave k národu, vysielanom v pondelok v televízii, oznámil uznanie separatistických oblastí na východe Ukrajiny, ktorú skritizoval ako „zlyhávajúci, neúspešný štát“ a „bábku“ v rukách Západu. Opakoval, že Ukrajina je v podstate časť Ruska.

Thomasová Greenfieldová povedala, že Putinov prejav bol „sériou zúrivých klamstiev“, ktoré mali „vytvoriť zámienku pre vojnu“. Rusko, ktoré v súčasnosti predsedá Bezpečnostnej rade OSN, chcelo, aby sa zasadnutie konalo za zatvorenými dverami, ale Spojené štáty trvali na tom, aby bolo verejné.

Putinovo uznanie separatistických oblastí v zásade pochováva mierový plán z roku 2015 a otvára dvere pre priamu účasť ruskej armády. Moskva neposkytla podrobnosti ani termín vyslania „mierových síl“ na východ Ukrajiny, iba vyhlásila, že „príkaz na vyslanie začína platiť odo dňa, keď bol podpísaný“, píše agentúra AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zmluvy o priateľstve umožňujú Rusku zriadiť na Ukrajine vojenské základne

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku