eReport.sk
detská pohotovosť v Trnave
detská pohotovosť v Trnave

Zmeny na detských pohotovostiach 


Slovensko dlhodobo trápi nedostatok lekárov, vrátane pediatrov. Rezort Ministerstva zdravotníctva v minulom roku vydal vyhlášku, týkajúcu sa ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast. Jej druhá fáza sa dotkne aj Trnavy. 

Redukcia detských pohotovostí

Slovensko čaká redukcia detských pohotovostí. „Cieľom presunu pevných bodov APS je koncentrácia lekárov do funkčných tímov a zároveň priblížiť ich k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia, či zobrazovacie metódy,“ stojí v tlačovej správe Ministerstva zdravotníctva zo septembra minulého roka. Z celkového počtu 61 detských ambulantných pohotovostí na Slovensku by malo do konca tohto roka zostať už len 40. V prvej fáze v minulom roku zrušili pohotovosti, ktoré nemali prevádzkovateľa. V druhej fáze, od 2. júla 2024, zrušia aj niektoré pohotovosti pre deti v našom kraji. Detská ambulantná pohotovosť bude zrušená v Galante a Piešťanoch. Detskí pacienti z Galanty budú presmerovaní do Dunajskej Stredy, tí z Piešťan do Trnavy. Pohotovosť v Piešťanoch ošetruje pravidelne veľký počet detských pacientov. „Na detskej pohotovosti v Piešťanoch bolo mesačne ošetrených priemerne 250 pacientov,“ povedala Lucia Šmidovičová, riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK. 

Zmena ordinačných hodín

Trnavskú pohotovosť pre deti teda čakajú zmeny. „Ordinačné hodiny na detskej pohotovosti v Trnave sa od júla 2024 menia podľa platnej legislatívy. Počas pracovných fungujú od 16:00 do 20:00 hodiny, počas víkendov a sviatkov od 8:00 do 20:00 hodiny. Pokiaľ ide o navýšenie kapacít, primárni pediatri z okresu Piešťany a Hlohovec budú slúžiť v Trnave podľa rozpisu služieb. Na pohotovosti bude fungovať naďalej jeden lekár,“ povedala Lucia Šmidovičová. Mnohí pacienti budú za ošetrením musieť cestovať ďalej. Dá sa predpokladať, že čakacie doby na ošetrenie sa predĺžia. Otázne je, ako to ovplyvní chod nemocničných pediatrických oddelení a urgentných príjmov.   

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zmeny na detských pohotovostiach 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne