tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Zmena v celoplošnom testovaní: Výtery vám odteraz urobia aj tínedžeri

Masové testovanie Slovákov sa nezadržateľne blíži a vláda hasí pribúdajúce problémy s nedostatkom lekárov na poslednú chvíľu. Nasledujúci víkend budú môcť pri skríningu pomôcť aj stredoškoláci, ktorí študujú zdravotníctvo. Zákonodarci totiž schválili vládny návrh novely, ktorá umožní, aby diagnostický výter mohli urobiť žiaci aj samostatne bez dohľadu zdravotníkov.

Doteraz si mohli študenti vyskúšať „špajdlovanie v nose“ pri antigénovom testovaní len pod prísnym dozorom skúsených doktorov. Parlament však dal zelenú tomu, aby pri najbližšom masovom skríningu mali pri výtere z nosa takpovediac voľnú ruku. „Novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti sa rozširuje možnosť výkonu diagnostického testu aj žiakom tretieho alebo štvrtého ročníka študijného odboru zdravotnícky asistent,“ stojí v dôvodovej správe materiálu. Vo finálnej podobe však poslanci schválili zmenu s doplnením, že mladí zdravotníci musia mať nad 18 rokov. Novinku presadili v rámci balíka legislatívnych opatrení súvisiacich s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19, ktorý do parlamentu na mimoriadnu schôdzu predložila vláda. Právnu úpravu podporilo 79 z 89 prítomných členov Národnej rady.

Otázka pár dní

Šéf lekárskych odborov a člen ústredného krízového štábu Peter Visolajský zmenu podmienok víta. Prezradil, že sám ju navrhoval už pred prvým plošným testovaním s odôvodnením, aby sa zbytočne nezaťažovali zdravotníci. „To odčítanie tabličky, kde sú dve alebo jedna čiarka a výter nosa dokáže spraviť dostatočne zaškolený človek preskúšaný z výkonu,“ argumentuje Visolajský, podľa ktorého nebudú mať zdravotnícki študenti vyšších ročníkov problém s odberom vzoriek. „Vopchať paličku do nosa a naučiť sa ako ten nos zvnútra vyzerá, jeho anatómiu, naučiť sa základy toho, aby sa človek neinfikoval – ako sa obliekať a vyzliekať z toho overalu, ako sa koronavírus šíri a ako funguje tento test, to je otázka pár dní,“ vysvetlil lekár.

Lepší ako doktor s 30-ročnou praxou

Visolajský dodal, že je presvedčený, že takto vyškolený budúci zdravotník si svoju pozíciu zastane, možno aj lepšie ako viacerí doktori, ktorí sa zúčastnili predchádzajúceho plošného antigénového testovania. „Myslím si, že má často lepšie skúsenosti ako nejaký kardiochirurg s 30-ročnou praxou, alebo arytmológ, ktorý ide testovať a naposledy robil výter z nosa niekedy keď začínal kariéru,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zmena v celoplošnom testovaní: Výtery vám odteraz urobia aj tínedžeri

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku