eReport.sk
Arménsky premiér Nikol Pašinjan. Foto: tasr/ap

Arménske bezpečnostné zložky: Zmarili sme atentát na premiéra

Arménske bezpečnostné zložky zmarili pokus o atentát na tamojšieho premiéra Nikola Pašinjana, ktorý len nedávno podpísal dohodu s Azerbajdžanom o ukončení bojov o sporné územie Náhorného Karabachu. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na arménsku Službu národnej bezpečnosti (NSS).

NSS tiež informovala o zatknutí troch mužov, vrátane svojho bývalého šéfa Artura Vanetsyana a bývalého predsedu poslaneckého klubu Republikánskej strany Arménska Vahrama Bagdasarjana. „Podozriví plánovali nezákonne sa ujať moci vraždou premiéra a už aj diskutovali o potenciálnych kandidátoch, ktorí by ho mohli nahradiť,“ píše sa vo vyhlásení arménskej NSS.

Pašinjan: Nemal som inú možnosť ako to podpísať

Tisíce demonštrantov protestovali v piatok v centre arménskej metropoly Jerevan a žiadali premiérovu rezignáciu. Protesty boli reakciou na podpísanie spomínanej dohody nielen o ukončení bojov v Karabachu, ale aj o odovzdaní značnej časti tohto územia a siedmich priľahlých oblastí Azerbajdžanu,

Začiatkom tohto týždňa sa premiér vyjadril, že nemal inú možnosť ako dohodu podpísať. Podľa vlastných slov berie za toto rozhodnutie zodpovednosť, odstúpiť z funkcie však odmietol, píše Reuters.

Dohoda je platná od 10. novembra

V spornej oblasti Náhorného Karabachu sa 7. septembra obnovili boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Ruský prezident Vladimir Putin, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašinjan 9. novembra podpísali zmluvu o úplnom ukončení bojov v Náhornom Karabachu, ktorá vošla do platnosti 10. novembra.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Arménske bezpečnostné zložky: Zmarili sme atentát na premiéra

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti