eReport.sk
Nezaradená poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová, zdroj: archív M.B.

M. Beňová: Budeme veľmi pozorne sledovať kroky novej Európskej komisie


Ako nezávislí poslanci Európskeho parlamentu za Smer-SSD sme uplynulý týždeň hlasovali proti novej Európskej komisii. Keďže nie sme členmi žiadnej z poslaneckých frakcií, môžeme si skutočne dovoliť hlasovať výhradne podľa nášho vedomia a svedomia. Hlasovanie o novej Komisii bolo nakoniec aj skúškou väčšiny a jednoty ľudovcov, socialistov a liberálov, ktorých spory sa naplno prejavili už pri jej zostavovaní.

Naše hlasovanie nebolo namierené proti slovenskému eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi. Naopak, sama som ho ešte pred voľbou označila za odborne najkvalitnejšieho a najskúsenejšieho kandidáta a úprimne mu želám úspech. Keďže sa však o Komisii hlasuje ako o celku, nebolo inej možnosti ako prejaviť náš nesúhlas s viacerými inými nomináciami. Na prvom mieste so staronovou predsedníčkou Ursulou von der Leyen, ktorej výkon v rámci predošlej Komisie možno označiť za najslabší a najmenej kompetentný za uplynulých 20 rokov. Komisia pod jej vedením nedostatočným spôsobom zohľadňovala sociálne dopady svojich legislatívnych návrhov. Ona ako predsedníčka doposiaľ nebola ochotná otvorene vysvetliť kauzu Pfizergate a obrovskú netransparentnosť pri uzatváraní zmlúv a nákupe 1,8 miliardy kusov vakcín proti covidu. Dohodla zmluvu s riaditeľom firmy Pfizer za niekoľko miliárd eur z peňazí európskych daňových poplatníkov, no odmietla sprístupniť akékoľvek podrobné informácie o priebehu týchto rokovaní. Sprevádzali ju tak podozrenia z korupcie, preukázateľne zle nastavené priority, ktoré často poškodzovali priemysel a konkurencieschopnosť členských štátov, jej Komisia bola nestabilná, chýbala jej profesionalita pri príprave legislatívnych návrhov a opakovane sa dopúšťala zasahovania do vnútorných záležitostí členských štátov, v ktorých nemala absolútne žiadne kompetencie.

Spomedzi ostatných eurokomisárov je veľmi diskutabilná voľba Michaela McGratha, ktorý bude zodpovedať za oblasť spravodlivosti a dodržiavania princípov demokracie a právneho štátu. Chýba mu však právne vzdelanie a tým pádom aj potrebná kompetencia a kvalifikácia. Za problematické považujeme aj portfóliá, ktoré sa ušli pobaltským štátom. Konkrétne ide o Kaju Kallasovú z Estónska, ktorá je novou vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a Andriusa Kubiliusa z Litvy, ktorého portfólio zahŕňa aj obrannú politiku. Rezervovaný až negatívny postoj pobaltských štátov voči Ruskej federácii je z historického hľadiska absolútne pochopiteľný, no v súčasnej situácii, keď potrebujeme urgentne zabrániť ďalšej eskalácii vojny na Ukrajine, považujeme tieto nominácie z európskeho pohľadu za minimálne nevyvážené.

Uvedomujeme si tak, že nová Komisia potrebovala politický mandát a vzhľadom na veľké množstvo problémov a výziev, ktoré pred súčasnou Európou stoja je dobre, že od začiatku decembra začne naplno fungovať. Budeme pozorne sledovať jej kroky a v prípade rozumných návrhov ich radi aj podporíme. Zároveň však budeme rovnako dôsledne upozorňovať na všetky jej nesprávne rozhodnutia, možné prekračovanie právomocí či zlyhania.

* „Výlučnú zodpovednosť nesie poslanec, ktorý financuje túto politickú a informačnú činnosť. Európsky parlament nie je zodpovedný za žiadne použitie informácií, ktoré tieto materiály obsahujú.“

PR Článok

Zdroj: Nezaradená poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

M. Beňová: Budeme veľmi pozorne sledovať kroky novej Európskej komisie