eReport.sk
Na lyžovanie v Tatrách si budeme musieť počkať, foto: archív

Zlomí milionárovi Rattajovi korona krk? Riešil to aj s Krajniakom!

Veľké prepúšťanie! Gigant medzi prevádzkovateľmi zimných stredísk v strednej Európe pre koronakrízu odklepol masívne padáky pre zamestnancov. Šéf predstavenstva Tatry mountain resorts bije na poplach a hovorí o miliónových stratách. Pre eReport Igor Rattaj prezradil, prečo komunikoval v súvislosti s prepadom biznisu aj s konkrétnym rezortom.

Pandémia, ale aj vládne opatrenia skrížili plány Tatry mountain resorts. Megafirma tak dokopy pre koronu musí zoštíhliť rady zamestnancov o 260 ľudí. Na Slovensku to bude 180. Spoločnosť má cestovný ruch pod palcom v štyroch krajinách, a to u nás, v Českej republike, Poľsku a Rakúsku.

Škrtnutý rok

Samotný Rattaj prízvukuje, že sa musia zamestnávatelia prispôsobovať protipandemickým vládnym opatreniam. Vo veľa prípadoch to znamená finančnú stratu a podľa podnikateľa vo finále firmu aj tak „vypnú“. Podčiarkuje, že aj preto musia myslieť zodpovedne, čo znamená dať zelenú aj tak nepopulárnym riešeniam ako je prepúšťanie. „Keďže nevidíme, ako dlho bude táto situácia trvať, musíme nejakým spôsobom konať,“ priznal pre eReport. Dodal, že ak poľavia opatrenia, tak sa zimné strediská aj tak nebudú môcť spustiť v stopercentnej prevádzke. „A leto pri týchto nastaveniach, akvaparky a podobne, tak vyzerajú veľmi otázne. Znamená to, že si môžeme asi celý rok škrtnúť,“ prognózuje Rattaj.

Igor Rattaj (vpravo) priznal, že Tatry mountain resorts pristúpilo k prepúšťaniu. Foto: tasr

Miliónová strata

Rattaj vysvetlil, že pre ich biznis rok začína v novembri a končí v októbri, čo zahŕňa zimnú aj letnú sezónu. Pri predchádzajúcom „finančnom roku“, keď ich pandémia ešte len mierne lízla, vraj bežné tržby poklesli o 20 percent. Taktiež dodal, že tržby koncom minulého roka už na tom boli horšie a poklesli až o 60 percent. „Pokiaľ nepôjde zima a leto, tak máme vyčíslené, že prídeme o 65 miliónov na tržbách,“ opísal biznismen.

Komunikoval s Krajniakom

Rattaj priznal, že komunikuje ohľadom situácie aj s vládnymi predstaviteľmi. „Áno, teraz som volal, snažím sa komunikovať s Krajniakom,“upozornil Rattaj. Priznal ale, že rezort práce, ktorému šéfuje Milan Krajniak, nie je v tejto problematike tým kľúčovým ministerstvom. „Ten, kto má na starosti cestovný ruch, ako ministerstvo dopravy, tak zatiaľ neurobilo výzvy pre väčšie firmy. Urobili len výzvu pre malé firmy, ktoré limitovali 200-tisíc eur na firmu. Pre nás sú to víkendové platy firmy,“ podčiarkol Rattaj.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zlomí milionárovi Rattajovi korona krk? Riešil to aj s Krajniakom!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti