eReport.sk
Boris Johnson
Foto: tasr In this grab taken from video, Britain's Prime Minister Boris Johnson makes a statement in the House of Commons in London, setting out a new three-tier system of controls for coronavirus in England, Monday, Oct. 12, 2020. (House of Commons/PA via AP) *** Local Caption *** choroba COVID 19 vírus koronavírus SARS CoV 2 pandémia

Zlé novinky pre Britániu: Boris Johnson odklepol lockdown


Vypnuté kráľovstvo: Britský premiér počas víkendu ohlásil druhý lockdovn Británie. Ten potrvá štyri týždne. Aké sú detaily Johnsonovho plánu?

„Teraz je čas konať, pretože nemáme inú možnosť,“ povedal Johnson v televíznom prejave zo sídla britskej vlády na londýnskej Downing Street. „Vírus sa šíri ešte rýchlejšie, ako to predpovedal najhorší scenár vývoja našich vedeckých poradcov“.

Britské pokračovanie

Ohlásený plošný lockdown na území celého Anglicka sa začne vo štvrtok a potrvá do 2. decembra. Bez tohto opatrenia by mohlo v krajine denne zomierať na koronavírus aj niekoľko tisíc ľudí, varoval Johnson, ktorý sa doposiaľ spoliehal na lockdowny v najviac postihnutých regiónoch.        

Experti však premiéra varovali, že bez nových prísnych opatrení nebudú anglické nemocnice už o niekoľko týždňov schopné prijímať nových pacientov s koronavírusom.

Okresané služby

V rámci nového lockdownu budú môcť bary a reštauráciu ponúkať iba jedlo a nápoje so sebou a otvorené budú len obchody s nevyhnutným tovarom. Kaderníctva a ďalšie prevádzky poskytujúce služby zostanú zavreté. Ľudia budú môcť opúšťať svoje domovy len v niekoľkých, presne stanovených prípadoch. Zakázané bude aj cestovať na dovolenky do zahraničia.

Školy nezatvoria

Na rozdiel od prvého, jarného lockdownu zostanú aj naďalej otvorené školy, univerzity, výrobné továrne a budú pokračovať stavebné práce.

Nový lockdown bude platiť len na území Anglicka, kde má takéto opatrenia právomoc zavádzať ústredná britská vláda. V ostatných častiach Spojeného kráľovstva – Škótsku, Severnom Írsku a Walese – o takýchto krokoch rozhodujú regionálne vlády.

Zdroj foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zlé novinky pre Britániu: Boris Johnson odklepol lockdown

KOMENTOVALI STE: