eReport.sk
Maroš Žilinka, foto: tasr

Žilinku vytočila Remišová: To, čo rozpráva, svedčí o odbornej nekompetentnosti!

Ministerka pre investície Veronika Remišová okomentovala činnosť generálnej prokuratúry. Dokonca pritvrdila a označila ju za stalinský model. Generálneho prokurátora Maroša Žilinku to poriadne vytočilo.

Stalinský model prokuratúry dlho vyhovoval pochybným štruktúram a politikom, čo sa ukázalo aj pri rozsiahlom vyšetrovaní trestných činov najmä z čias vlád Smeru. Skonštatovala vicepremierka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová s tým, že je za podporu generálnej prokuratúry.

Ozval sa teda sám generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Prokuratúra Slovenskej republiky je osobitným ústavným orgánom ochrany práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu. Označovať model slovenskej prokuratúry za stalinský, ktorý neprešiel reformou do podoby, v akej by mala prokuratúra fungovať v demokratickom štáte, ako to dnes urobila podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, je nielen zavádzajúce a účelové, ale aj svedčiace o odbornej nekompetentnosti a neznalosti vývoja ústavnej a zákonnej úpravy postavenia prokuratúry Slovenskej republiky,” odkázal Remišovej nasrdený prokurátor.

Veronika Remišová

Veronika Remišová okomentovala činnosť generálnej prokuratúry – Foto: tasrProkuratúra Slovenskej republiky nie je podľa neho dokonalá, ale plne zodpovedá európskym štandardom. Návrhy zákona o prokuratúre (zákon č. 153/2001 Z. z.) a zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry (zákon č. 154/2001 Z. z.), prešli pred ich schválením v Národnej rade Slovenskej republiky v rámci Rady Európy a neskôr negociačného procesu odborným posúdením.

„Odborný posudok k návrhom oboch zákonov vypracoval v roku 2001 na základe poverenia Rady Európy generálny prokurátor Neuchatelu (Švajčiarska konfederácia) Pierre Cornu a to z hľadiska ich súladu s európskymi pravidlami vo veci ochrany ľudských práv, zásad právneho štátu a demokratického usporiadania spoločnosti s prihliadnutím na Odporúčanie Rady Európy Rec(2000)19,” uistil ju Žilinka.

Dodal, že z podaného odborného posudku okrem iného vyplýva, že: „Oba návrhy sú dobre štruktúrované, veľmi starostlivo vypracované a upravujú otázky, ktoré sú v danej oblasti podstatné. Možno povedať, že v porovnaní s tým, čo platí v iných štátoch západnej, strednej či východnej Európy, sú tieto návrhy naozaj úplné. „Vo všeobecnosti sú návrhy v súlade s tým, čo možno očakávať od legislatívy demokratického štátu. Nenachádza sa v nich nič, čo by odporovalo ľudským právam a možno povedať, že práva a povinnosti prokurátorov sú stanovené so zvláštnym rešpektom voči právam jednotlivcov, spolu s ustanoveniami zabezpečujúcimi riadne fungovanie prokuratúry.” skonštatoval vo svojom stanovisku prokurátor a dodal, že podsúvanie obrazu prokuratúry Slovenskej republiky ako prokuratúry stalinského typu, ktorý nezodpovedá podobe, v akej má fungovať prokuratúra v demokratickom štáte, je nielen nepravdivé, ale najmä nezodpovedné a škodlivé, zvlášť ak zaznieva z úst vysoko postaveného ústavného činiteľa.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinku vytočila Remišová: To, čo rozpráva, svedčí o odbornej nekompetentnosti!

Odoberať
Upozorniť na
guest
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti