eReport.sk
Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: FB/maroszilinka

Žilinkova reakcia k zničenému pamätníku v Piešťanoch: Toto je prejav extrémizmu!


Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka reaguje na počínanie neznámeho páchateľa. Ten mal „zneuctiť“ a zničiť pamätník osloboditeľov v Piešťanoch. Na toto konanie upozornil i Slovenský zväz protifašistických bojovníkov na sociálnej sieti.

Šéf Generálnej prokuratúry toto konanie striktne odsúdil a označil ho dokonca za prejav extrémizmu: „Toto nie je prejav solidarity, ale prejav extrémizmu,“ uvádza Žilinka na sociálnej sieti.

Foto: Fb/MarošŽilinka

Žilinka konanie páchateľa odsudzuje

„Pomník oslobodenia je dominantou Námestia SNP v Piešťanoch, pripomínajúcou pamiatku vojakov sovietskej armády padlých pri oslobodzovaní Piešťan. Oslavu 77. výročia vstupu osloboditeľov do Piešťan žiaľ poňal neznámy páchateľ absolútne neprípustným spôsobom, hodným dôrazného odsúdenia.“

Bude vás zaujímať:

  1. Peter Weiss

„A to nielen morálneho.Nastriekanie runového symbolu – obráteného vlčieho háku, používaného počas 2. svetovej vojny nacistickou 2. SS tankovou divíziou Das Reich, neskôr používaného aj holandskou 34. SS Volunteer Grenadier Division Landstorm Nederland a ktorý je v súčasnosti v zástave a znaku ukrajinského bataliónu Azov, na čelnú stranu Pomníka osloboditeľov, nie je len bežnou výtržnosťou či poškodzovaním cudzej veci. Takou by mohlo byť samotné zneuctenie partizána na bočnej strane pomníka.“

Symbolika využívaná extemistami

Ide totiž o nastriekanie symboliky využívanej extrémistickými a radikálnymi skupinami a to v celkom zrejmom kontexte. Konanie páchateľa preto bude prešetrené aj z hľadiska možného naplnenia znakov trestných činov extrémizmu.Obdobné konania nebudú tolerované a bude na nich reagované aj prostriedkami trestného práva. V žiadnom prípade používanie extrémistických symbolov v celkom jasnom kontexte nemožno zakrývať pod akúsi falošnú solidaritu, navyše ak má také konanie, v už aj tak napätej dobe, potenciál nežiadúcim spôsobom vyvolávať vášne či prehlbovať nenávisť,“ uvádza generálny prokurátor na sociálnej sieti.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinkova reakcia k zničenému pamätníku v Piešťanoch: Toto je prejav extrémizmu!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: