eReport.sk
Maroš Žilinka, foto: tasr

Žilinka podal disciplinárny návrh na prokurátora Kyselu

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka podal návrh na disciplinárne konanie voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Petrovi Kyselovi pre porušenie povinností prokurátora.

„Môžeme potvrdiť, že dňa 13. mája bol podaný návrh na začatie disciplinárneho konania,” uviedol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Na podanie návrhu upozornil denník Sme. Podľa neoficiálnych informácií Kyselovi hrozia zrážky z funkčného platu. Ktorá z troch disciplinárnych komisií sa bude návrhom zaoberať, nie je zatiaľ známe.

Návrh sa týka prípadu exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R., keď Kysel vybavoval žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu po dobu takmer dvoch mesiacov. Žilinka to považuje za zjavné rezignovanie na zákonnú povinnosť vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene. Žilinka sa nestotožnil s tým, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic riešil toto pochybenie pohovorom. Generálny prokurátor nezdieľa názor, že zo strany prokurátora ÚŠP išlo o nedostatky pri plnení služobných povinností menšieho významu, ktoré možno vybaviť pohovorom.

Jozefa R. prepustil z väzby senát Najvyššieho súdu SR na slobodu 14. apríla. Zrušil tak napadnuté rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Jozefa R. zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby a aj bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport