eReport.sk
Maroš Žilinka, foto: tasr

Žilinka bude pred výborom informovať o postupe pri kauze únosu Vietnamca

Generálny prokurátor Maroš Žilinka má pred Výborom Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť informovať o postupe vyšetrovania v kauze únosu vietnamského občana. Generálna prokuratúra uviedla, že rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní v kauze boli správne a zákonné. Výbor zvolal jeho predseda Juraj Krúpa a uskutoční sa v utorok 16. marca. Informoval o tom Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

„Predseda výboru Juraj Krúpa pozýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby predložil informáciu o postupe vyšetrovania vo veci podozrenia z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa v kauze únosu vietnamského občana,” priblížil Dojčan.

Nemecko sa zaoberalo možnou slovenskou stopou

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko sa v tejto súvislosti zaoberalo možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Generálna prokuratúra SR po preskúmaní potvrdila záver uznesenia vyšetrovateľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby z roku 2018, ktorým bola odmietnutá časť trestných oznámení podávateľov vo veci podozrenia z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Generálna prokuratúra skonštatovala, že žiadna relevantná skutočnosť neodôvodňuje vedomú participáciu občanov SR na únose vietnamského občana. K závere o vedomej participácii občanov SR na únose na základe vykonaného dokazovania nedospeli podľa GP ani nemecké súdy, ktoré právoplatne rozhodli o odsúdení jedného obžalovaného vietnamského občana.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport