eReport.sk
Budú brať na vojnu aj deti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj vyzval Zápas: Čím skôr nám dodajte stíhačky!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval západné krajiny, aby urýchlili dodávky sľúbených systémov protivzdušnej obrany a stíhačiek. Urobil tak v predvečer druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

„Najdôležitejšie je odblokovať vzdušný priestor. Tomu pomôže protivzdušná obrana a stíhačky,“ povedal ukrajinský prezident novinárom na tlačovej konferencii v Ľvove. „Je dôležité, aby všetky naše rozhodnutia prišli včas. Myslím, že to je priorita,“ povedal Zelenskyj a dodal, že počas vlaňajšej neúspešnej protiofenzívy zaznamenala Ukrajina meškanie sľúbených dodávok. V rozhovore pre americkú televíziu Fox News vo štvrtok Zelenskyj avizoval novú protiofenzívu.

Protivzdušná obrana je podľa Zelenského piatkového vyhlásenia rozhodujúca pre záchranu života civilistov a posilnenie armády na fronte. Dánsko prisľúbilo, že ešte tento rok dodá Ukrajine stíhačky F-16. Niektoré krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) už niekoľko mesiacov vykonávajú výcvik ukrajinských pilotov na tieto lietadlá.

Zelenskyj v piatok na sieti X zverejnil video z výcviku ukrajinských pilotov a uviedol, že „všetci Ukrajinci čakajú na deň, keď sa na našej oblohe objavia prvé ukrajinské F-16 a posilnia obranu našich miest a komunít, ako aj spôsobilosti ukrajinských obranných síl“.

Ukrajina sa spolieha na vojenskú podporu západných krajín, ktorá jej pomáha v obrane proti ruským útokom. Avšak dôležitý balík vojenskej pomoci vo výške 60 miliárd dolárov z Washingtonu zatiaľ v americkom Kongrese stojí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj vyzval Zápas: Čím skôr nám dodajte stíhačky!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre