eReport.sk
Prešľap, nevinná chybička, alebo zámer?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, foto:tasr/ap

Zelenskyj oznámil novú stratégiu na zatlačenie Ruska v Čiernom mori


Ukrajina plánuje potlačiť ruský vplyv v západnej časti Čierneho mora prostredníctvom novej národnej námornej stratégie. Uviedol to v sobotu večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videopríhovore. Ukrajina bude na mori presadzovať svoje národné záujmy.

Ukrajina chce na mori presadzovať svoje národné záujmy

TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

„Jasne chápeme, že vojna zmenila rovnováhu síl v našom čiernomorskom regióne a že ruská flotila už nikdy nebude v týchto vodách opäť dominovať,“ povedal Zelenskyj. Ukrajina bude na mori presadzovať svoje národné záujmy a záujmy svojich partnerov, a chrániť dopravné trasy, povedal.

Rusko sa zmocnilo veľkej časti ukrajinskej flotily, keď v roku 2014 nezákonne anektovalo Krymský polostrov. Ukrajina prišla o svoje ďalšie lode krátko po tom, ako Rusko vo februári 2022 začalo svoju rozsiahlu inváziu, keď moskovské sily dobyli prístavné mesto Berďansk v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger sa ohlásil po dlhšej dobe.
  2. Pronárodná politika Orbánovi vychádza
  3. Poľský premiér Donald Tusk

V prístavnom meste Mykolajiv sa potopila vlajková loď ukrajinského vojenského námorníctva Hetman Zahajdačnyj.

Ukrajinské vojenské námorníctvo sa má v blízkej budúcnosti modernizovať

Hoci ukrajinské námorné sily v súčasnosti nedisponujú žiadnymi veľkými vojnovými loďami, Kyjevu sa podarilo vytlačiť ruskú Čiernomorskú flotilu zo západnej časti Čierneho mora. Tento vývoj čiastočne oživil námorný obchod cez Odesu.

Ukrajinské vojenské námorníctvo sa má v blízkej budúcnosti modernizovať aj vďaka dodávkam od západných partnerov. Okrem posilnenia vlastnej námornej sily Zelenskyj prisľúbil aj ďalšie zlepšenie protivzdušnej obrany Ukrajiny, pričom naznačil, že v nadchádzajúcom týždni pribudne ďalšia jednotka Patriot z Nemecka a ďalšie posily.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj oznámil novú stratégiu na zatlačenie Ruska v Čiernom mori

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre