eReport.sk
Dmitrij Medvedev
Ruský exprezident Dmitrij Medvedev rázne odmieta dekrét o ruských územiach obývaných Ukrajincami, ktorý podpísal prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: fb/Dmitrij Medvedev

Zelenského najnovší výnos o ruských územiach obývaných Ukrajincami exprezident Medvedev rázne odmieta

Vojna medzi Ukrajinou a Ruskom sa neodohráva iba priamo v teréne, ale aj na politickej úrovni. Dokumentujú to aj vyjadrenia politikov z oboch táborov. Najnovšie na krok ukrajinskej strany zareagoval bývalý ruský prezident a súčasný zástupca tajomníka ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev.

Propagandistický ťah Zelenského?

Bývalý ruský prezident a súčasný zástupca tajomníka ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev v pondelok vo svojom statuse na sociálnych sieťach zopakoval, že „Ukrajinci sú Rusi a Malorusko je súčasťou Ruska“. Informoval o tom podľa TASR týždenník Newsweek. Týmto svojím výrokom Medvedev reagoval na výnos „o územiach Ruskej federácie historicky obývaných Ukrajincami“, ktorý v pondelok podpísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Newsweek poznamenal, že kultúrna identita je už dlho zbraňou, ktorú Rusko používa proti Ukrajine. Experti napríklad v marci 2023 pre Newsweek povedali, že Moskva si zachovala silnú kultúrnu prítomnosť na Krymskom polostrove a po stáročia rozpútavala etnické čistky, aby si svoj nárok na územie upevnila prostredníctvom „rusifikácie“.

Zelenského výnos bol vydaný ako propagandistický ťah na prekrytie neúspechov ukrajinskej armády na bojisku.

Dmitrij Medvedev, zástupca tajomníka ruskej Rady bezpečnosti

Okrem toho Rusko už viac ako desať rokov aktívne podporuje separatistické hnutia na východe Ukrajiny a v septembri 2022 vyhlásilo, že oficiálne anektuje Doneckú, Chersonskú, Luhanskú a Záporožskú oblasť na južnej a východnej Ukrajine. V roku 2014 anektovalo i Krymský polostrov, ktorý je pritom medzinárodne uznávaný ako súčasť Ukrajiny. Newsweek pripomenul, že začiatkom januára Medvedev označil Ukrajinu za „nezávislý štát na historických ruských územiach“ a dodal, že protichodné tvrdenia budú neustálym zdrojom konfliktov. Vo svojom najnovšom statuse Medvedev tvrdí, že Zelenského výnos bol vydaný ako „propagandistický ťah“ na prekrytie neúspechov ukrajinskej armády na bojisku. Podľa Medvedeva ani „nie je čo komentovať, keďže Ukrajinci sú Rusi a Malorusko je súčasťou Ruska“.

Chcú vyvrátiť ruské mýty o Ukrajine

Ruský exprezident tiež zdôraznil, že je čas, aby Zelenskyj s podobnými snahami „prestal, inak čoskoro k Ukrajine pripojí Kanadu“. V texte Zelenským podpísaného dekrétu sa uvádza, že ukrajinské orgány vypracujú „akčný plán na zachovanie národnej identity Ukrajincov v Ruskej federácii, a to aj na územiach, ktoré historicky obývajú“, a ktoré sa nachádzajú „v hraniciach“ súčasného Krasnodarského kraja, Belgorodskej, Brianskej, Voronežskej, Kurskej a Rostovskej oblasti Ruskej federácie. Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) si v tejto súvislosti všimla, že v dokumente sa nespomínajú regióny na Sibíri a na ruskom Ďalekom východe s historicky významným podielom ukrajinského obyvateľstva.

Ukrajinské úrady vytvoria centrum, ktoré bude zhromažďovať údaje o zločinoch spáchaných na Ukrajincoch žijúcich v Rusku.

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Okrem toho majú ukrajinské úrady podľa Zelenského vytvoriť centrum, ktoré bude zhromažďovať údaje o zločinoch spáchaných na Ukrajincoch žijúcich v Rusku, ako aj o „politike násilnej rusifikácie, o politických represiách a deportáciách“. Kyjev tiež plánuje aktívnejšie bojovať proti dezinformáciám a propagande z Ruskej federácie, ako aj organizovať podujatia „zamerané na vyvrátenie ruských mýtov o Ukrajine,“ píše sa vo výnose podľa RFE/RL. Uskutočnia sa i zmeny vo vzdelávacích programoch na Ukrajine, aby ich obsahom bola „skutočná história etnických Ukrajincov na nimi obývaných územiach v rámci Ruskej federácie“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dmytro Kuleba
  2. Dmytro Kuleba

Výnos bol Zelenským podpísaný v Deň zjednotenia Ukrajiny, ktorý sa každoročne slávi 22. januára na počesť podpísania aktu o znovuzjednotení Ukrajinskej ľudovej republiky a Západoukrajinskej ľudovej republiky z roku 1919. Podľa výsledkov sčítania ľudu, ktoré sa v Rusku uskutočnilo v roku 2020, sa za Ukrajincov považuje 884-tisíc obyvateľov Ruskej federácie a anektovaného Krymu – je to o 1,100 milióna menej ako v roku 2010 a o dva milióny menej ako v roku 2002, doplnilo Rádio Sloboda.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenského najnovší výnos o ruských územiach obývaných Ukrajincami exprezident Medvedev rázne odmieta

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre