eReport.sk
laboratórium, covid, lieky, vedci
Ilustračné foto: shutterstock

Zdravotná panika! Vedci varujú pred „nekonečnými chemikáliami“


Ďalšia štúdia potvrdila rastúce znepokojenie z používania chemických zlúčenín známych pod kolektívnych názvom PFAS. Hovorovo sa pre ne vžilo aj označenie „nekonečné chemikálie“, keďže sa len veľmi ťažko za bežných podmienok rozkladajú.

To spôsobuje, že sa v našom okolí postupne akumulujú. A nielen okolí, štúdia Wayne State University potvrdila, že tieto chemikálie sa v ľudskom tele postupne ukladajú napríklad v semenníkoch a ovplyvňujú potom najranejšie štádiá vývoja plodu.

Nekonečné chemikálie

Chemikálie PFAS sa používajú napríklad v teflónových panviciach, na povrchu nepremokavých textílií, tiež v nehorľavých textilných poťahov gaučov, ale aj v kozmetike a inde. Pritom sa objavuje čoraz viac dôkazov, že tieto látky, ktoré chemický priemysel chŕli v masívnych množstvách, sa spájajú s viacerými druhmi rakoviny ale aj vývojových problémov u detí. Pritom sú dnes doslova všade. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Svet vedy prišiel o veľké meno
  2. Richard Sulík a Jaroslav Naď

Aj keď to sa mení, napríklad americký štát Colorado nedávno zakázal používanie akýchkoľvek z týchto látok. Vedci upozorňujú, že sa treba začať vyhýbať výrobkom, ktoré PFAS používajú, teda vetrovkám so špeciálnym nepremokavým povrchom, čo najmenej smažiť na teflónových panviciach, podľa možnosti sa vyhýbať, aby sme mali v okolí príliš veľa nehorľavých textílií. Debatuje sa aj o zavedení filtračných systémov vo verejných vodovodných systémoch, no odborníci sú ohľadom ich možnej účinnosti skôr skeptickí. Najmä sa ale už aj v Európske únii začína diskutovať, napriek silnému odporu časti chemického priemyslu, o zákaze používania týchto látok.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zdravotná panika! Vedci varujú pred „nekonečnými chemikáliami“

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre