eReport.sk
Foto: shutterstock

Zdravé sebavedomie podporuje psychickú pohodu. Ako ho dosiahnuť?


Sebavedomie je definované ako vedomie vlastnej hodnoty, sily a dôležitosti, hrdosť, sebaistota. Je dôležité pre vaše zdravie a psychickú pohodu. Zdravá sebadôvera vám pomôže stať sa úspešnými v osobnom i pracovnom živote.

Výhody sebavedomia

Keď si veríte, budete ochotnejší skúšať nové veci. Či už sa uchádzate o povýšenie alebo sa prihlásite na kurz varenia, kľúčom k tomu, aby ste sa tam dostali, je viera v seba.

Napríklad, ak máte istotu v prezentácii, ktorú chystáte, sústredíte sa na odovzdanie svojej správy svojmu publiku. Ak vám však chýba dôvera v schopnosť komunikovať, môžete sa obávať toho, že vás nikto nebude počúvať. Potom budete mať pravdepodobne problém sústrediť sa a zamotávať sa v texte, čo môže potvrdiť vaše presvedčenie, že prezentujete zle.

Foto: shutterstock

Našťastie existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby ste svoje sebavedomie zvýšili. Tieto stratégie vám môžu pomôcť, či už nemáte istotu v jednej konkrétnej oblasti, alebo sa snažíte mať istotu v čomkoľvek.

Prestaňte sa porovnávať

Či sa už porovnávate so svojimi priateľmi na Facebooku, alebo porovnávate svoj plat s príjmom svojho priateľa, porovnania nie sú zdravé. Existuje totiž priama súvislosť medzi závisťou a tým, ako sa cítite. Vedci zistili, že ľudia, ktorí sa porovnávajú s ostatnými, prežívajú závisť. A čím viac závisti zažili, tým horšie sa cítili. Môže to byť začarovaný kruh. Ak si myslíte, že iní ľudia sú lepší, alebo že majú viac, nahlodá to vašu dôveru v seba samého. Keď sa prichytíte pri porovnávaní seba s inými, pripomeňte si, že je to na nič. Každý beží svoje vlastné preteky a život nie je súťaž.

Foto: sutterstock

Precvičujte si súcit

Súcit so sebou zahŕňa to, že sa k sebe správate láskavo, keď urobíte chybu, zlyháte alebo narazíte na neúspech. Ak sa budete k sebe správať tvrdo, nebude vás to motivovať k lepšiemu. Má to presne opačný efekt. Lepšie je povedať sam sebe: „Každý robí chyby!“ namiesto: „Som taký/á hlúpy/a! Vždy všetko pokazím!“ Pomôže vám to cítiť sa lepšie, aj keď ste nepodali svoj najlepší výkon.

Starajte sa o svoje telo

Je ťažké cítiť sa dobre, ak zanedbávate svoje telo. Málo spánku, nezdravá strava a vyhýbanie sa cvičeniu budú mať vplyv na vašu pohodu. Štúdie neustále ukazujú, že fyzická aktivita zvyšuje sebavedomie. Nech sa starostlivosť o seba samého pre vás stane prioritou. Keď sa cítite fyzicky dobre, prirodzene sa budete cítiť istejšie.

Foto: shutterstock

Objavte sebadôveru

Ľudia sa niekedy dopredu vzdávajú. Boja sa pozvať niekoho na rande, alebo napríklad požiadať o zvýšenie platu alebo povýšenie. Niekedy je však najlepším spôsobom získania sebadôvery jednoducho to urobiť. Ak sa bojíte, že sa strápnite alebo si myslíte, že to pokazíte, skúste to aj tak. To samozrejme neznamená, že by ste sa nemali pripravovať. Ak vás čaká veľká reč, trénujte pred svojimi priateľmi a rodinou, aby ste získali istotu. Než budete pokračovať, nečakajte, kým sa budete cítiť stopercentne sebavedomí. Možno by ste sa tam nikdy nedostali.

foto: shutterstock

Skúšajte experimenty v správaní

Keď vám váš mozog povie, že na schôdzke nemáte slovo, alebo že sa necítite dobre na to, aby ste si zacvičili, pripomeňte si, že vaše myšlienky nie sú vždy presné a tiež sa môžu mýliť. Niekedy je najlepším spôsob sa im postaviť a dokázať im, že sa mýlili. Jednoducho treba prekonať seba samého. Skúste robiť veci, ktoré vám váš mozog hovorí, že nemôžete. Povedzte si, že je to len experiment a uvidíte, čo sa stane. Možno sa dozviete, že byť trochu úzkostlivý alebo robiť niekoľko chýb nie je také zlé, ako ste si mysleli. A zakaždým, keď sa posuniete vpred, môžete získať väčšiu dôveru v seba.

Každý má problémy s dôverou. Ale ak vaše problémy so sebavedomím zasahujú do vašej práce, spoločenského života alebo vzdelania, vyhľadajte odbornú pomoc. Niekedy nízke sebavedomie pramení z väčšieho problému, ako napríklad traumatická udalosť z minulosti. Inokedy to môže byť príznak problému s duševným zdravím.

Nezabúdajte však na to, že mať privysoké sebavedomie tiež nie je v poriadku. Ak si budete príliš istí svojimi schopnosťami, môže vám to zabrániť v príprave na dôležité schôdzky, v štúdiu a môže sa stať, že nebudete mať úspech a zraní vás to. Je dôležité mať zdravú dávku sebavedomia, ktorá vám pomôže podať váš najlepší výkon

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zdravé sebavedomie podporuje psychickú pohodu. Ako ho dosiahnuť?

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne