eReport.sk
Pleť počas lockdownu, foto: profimedia

Zdravá a krásna pleť aj počas lockdownu: Na toto však musíte zabudnúť!

Kozmetické a dermatologické centrá sú počas lockdownu zatvorené. Vieme si však pomôcť aj sami. MUDr. Merita Mazreku prezradila tipy a triky ako si zachovať peknú pokožku aj v domácom prostredí. Jedna vec by však mala byť absolútne tabu!

Momentálne máme lockdown. Kozmetiky a estetické centrá sú zatvorené. Ako by sme sa o pleť mali starať počas lockdownu? Čo naša pleť potrebuje, keď si musíme pomôcť sami?

Okrem vyššej rutiny, ktorú je najlepšie vytvoriť si s profesionálom, pleť určite postráda masáže, ktoré sme tak rady absolvovali v salónoch a centrách. Nezúfajte však, v dnešnej dobe existujú skvelé pomôcky, ktorými si môžeme dopriať príjemnú masáž aj samy doma. Osobne preferujem kamenné valčeky a špeciálne tvarované kamene, storočia používané v čínskej medicíne. Na internete nájdete video návody od profesionálov tomto obore, ktorí vás to touto cestou radi a kvalitne naučia. Ďalšou mimoriadne prospešnou domácou kúrou je kryo masáž pleti pomocou špeciálnych „cryo sticks,“ ktoré ponúkajú aj vo veľmi prijateľných cenových reláciách.

Ako by sme sa o pleť mali starať už hneď ráno?

Čistenie-tonizácia-sérum-krém s SPF. Aj vám hovorila babička, že základ jej starostlivosti o pleť spočíval v umývaní sa studenou vodou?! Mala pravdu, dnes je už aj vedecky dokázané, že chlad pôsobí na pleť blahodárne, sťahuje drobné cievky, pôsobí protizápalovo, zlepšuje mnohé kožné problémy a prebudí vás do nového dňa.

Mudr. Merita Mazreku má tipy na krásnu a zdravu pleť aj počas lockdownu, foto: archív M.M.

Čo si naša pleť vyžaduje v oblasti starostlivosti na večer?

Večer do štandardnej rutiny pridávame aktívne látky ako napr. retinol, ktoré by cez deň mohli spôsobiť fotosenzibilizáciu (podráždenie) pleti pôsobením slnka alebo prispieť k tvorbe pigmentových fľakov. Taktiež si môžeme dovoliť používať výživnejšie krémy, kvôli ktorým by sme sa cez deň neželane leskli. Jemná chemická exfoliácia je tiež vhodná práve večer, môže byť vo forme tonika alebo vo forme krému .

Je podstatné, čo počas dňa jeme a pijeme?

Určite áno. Kvalitná vyvážená strava s obmedzením sladkostí robí s pleťou divy. Ak trpíte prejavmi akné, ktorého sa neviete zbaviť, určite odporúčam navštíviť alergológa a vylúčiť potravinové alergie alebo histamínovú intoleranciu. Mnoho ľudí po úprave stravy udáva zlepšenie stavu pleti.

Pohyb a strava sú základ, alkohol by mal byť tabu, foto: profimedia

Ako na pleť funguje alkohol?

Alkohol užívaný vnútorne vo vysokej miere, má mnohé neblahé účinky na náš celkový vzhľad, aj kvalitu kože. Pravidelných konzumentov s typickou alkoholickou tvárou „facies alcoholica“ všetci ľahko spoznáme. Topicky alkohol pôsobí určite ako účinná dezinfekcia, no zároveň môže pleť vysušovať, poškodzovať prirodzenú lipidovú bariéru kože, avšak používa sa aj ako konzervant v niektorých produktoch alebo pomáha transportu aktívnych látok hlbšie do pleti.

Vieme si pomôcť aj nejakými domácimi maskami, alebo by sme mali používať len overenú kozmetiku?

Problém domácich masiek spočíva v iritujúcich ingredienciách a neurčitom zložení. Napr. citrón môže pleť veľmi výrazne podráždiť, škrupinky v domácich peelingoch môžu pleť mechanicky poškodiť a drobné ranky slúžia ako vstupná cesta baktérií, enzýmy papaye enzymaticky poškodiť. Potravinárske oleje, bylinky, ovocie, zelenina majú nepredvídateľné zloženie- napríklad papaya kúpená na trhu v Thajsku bude mať diametrálne iné zloženie ako tá, čo zrela v kontajneri počas prepravy.

Je pohyb dobrý aj na pleť?

Určite áno. Zdravú životosprávu, pravidelný pohyb a dostatok spánku nenahradí ani tá najlepšie nastavená rutina starostlivosti o pleť. Pri športe sa pleť prekrvuje, prirodzene „detoxikuje,“ pripravuje sa na príjem účinných látok z kozmetiky.

Do akej miery máme pleť podľa genetiky?

Štúdie ukazujú, že pôsobenie genetických a epigenetických (pôsobiacich na genetické zvonka) faktorov je skoro rovnako dôležité. Predstavme si dvojčatá, z ktorých jedno sa nadmerne vystavovalo slnku, fajčilo, nadmerne konzumovalo alkohol, nehýbalo sa. Môže mať tú najlepšiu genetickú predispozíciu mať krásnu pleť, no dvojča, ktoré sa hýbalo, zdravo sa stravovalo, staralo sa o pleť a vyhýbalo sa slnku, bude mať pleť určite krajšiu a zdravšiu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zdravá a krásna pleť aj počas lockdownu: Na toto však musíte zabudnúť!

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php