eReport.sk
Na snímke 34 kusov zbraní, ktoré odovzdal v marci jediný občan.
Na snímke 34 kusov zbraní, ktoré odovzdal v marci jediný občan. Foto: tasr

Zbraňová amnestia finišuje: Neuveríte, čo ľudia policajtom podonášali. Na Čechov ale aj tak nemáme!

Netreba sa ostýchať! Už len niekoľko týždňov máte možnosť doniesť mužom zákona ilegálne držané zbrane a nehrozí vám za to žiadny trest! To je hlavný princíp tzv. zbraňovej amnestie. Policajti tak už obdržali stovky zbraní, pušiek, ale aj raritných historických kúskov. Pre eReport rezort vnútra prezradil s čím všetkým ľudia už prišli. Za zmienku stoja napríklad poháre s podivuhodným obsahom. Čo v nich bolo? Najviac ale šokovali naši bratia Češi!

Ide na Slovensku v poradí už o štvrtú zbraňovú amnestiu. Schválili ju poslanci národnej rady a trvá od začiatku novembra do konca apríla. V praxi ide o to, že ak v pivnici alebo kôlni nájdete po dedovi neevidovanú, v podstate nelegálne držanú guľovnicu, môžete ju pokojne odniesť mužom zákona a tí sa o ňu postarajú. A čo je podstatné, nehrozí vám absolútne žiadny postih. „Význam zbraňovej amnestie je hlavne v prevencii – znížení počtu nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj znížení rizika, že sa nimi bude páchať trestná činnosť.,“ vysvetlila Marta Fabianová z tlačového odboru rezortu vnútra.

Za dva nákupné vozíky

Ľudia zatiaľ priniesli do rúk policajtov 860 zbraní. Ide najmä o krátke a dlhé strelné zbrane, teda napríklad pištole, guľovnice, brokovnice a malokalibrovky. Zvyšok tvoria ostatné typy zbraní, a to hlavne revolvery, samopaly, guľomety, plynové či expanzné zbrane, hlavné časti zbraní a iné.  

Naozaj kuriózny úlovok sa mužom zákona podaril len nedávno. „Policajti sa nestačili čudovať, keď im priniesol občan na policajnú stanicu 34 nelegálne držaných zbraní,“ pochválili sa policajti na sociálnej sieti. K statusu o netradičnej nádielke zbraní priložili aj fotografiu zbraní v dvoch nákupných košíkoch. Medzi nimi sa ale našli aj kúsky z druhej svetovej vojny.

Na snímke zbrane z oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru (KEÚ PZ) SR v Bratislave. – Foto: tasr

Medzi odovzdanými zbraňami sa nájdu zbrane bežne sa vyskytujúce. Občas sa však vyskytnú aj menej známe až raritné ako už napr. samopal Vollmer-Erma, samopal MP35/I či samočinné pušky MP-43,“ konkretizovali z tlačového oddelenia rezortu vnútra.

Kultové kúsky

V rámci amnestie občania odovzdali aj dva naozaj ikonické kúsky, ktoré sa vyskytovali v obidvoch svetových vojnách. Prvou z nich je zachovalý Parabellum Luger P.08. Ide zrejme o naozaj vzácny kúsok.

Ak zadáte tento typ pištole napríklad na známy aukčný portál aukro.cz, tak na predaj najdete len skorodovaný zásobník spomínanej zbrane, ktorý je ponúkaný zatiaľ za 68 eur. V inom prípade zase vyfrézovaný zásobník, vraj vojnový originál, nájdete za 113 eur.

Parabellum Luger bola jednou z najslávnejších pištolí, ktoré sa v minulosti masovo vyrábali a patrili do výzbroje nemeckých vojakov. Názov Parabellum bol odvodený z latinského „Si vis pacem, para bellum“, čo znamená: „Ak chceš mier, priprav sa na vojnu“. Druhou zbraňou je torzo Walther P.38 zavedenej ako služobná pištoľ nemeckej armády v roku 1938.

Zachovaný Luger Parabellum z vojnového obdobia. – Foto: FB/minv

Čo s nimi?

Keď ľudia donesú zbrane, policajti sa nevypytujú odkiaľ ich nabrali. Po odovzdaní putujú na balistické oddelenie. Odborníci zistia či zbrane neboli v minulosti použité pri páchaní trestnej činnosti. Ministerstvo vnútra prezradilo, že zatiaľ zo súčasnej várky odovzdaných zbraní podobný prípad nezistili. „Dotyčný občan si bude môcť zbrane dať zaevidovať, ak bude výsledok expertíz negatívny a spĺňa podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne môže previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobí, zbraň sa stane vlastníctvom štátu,“ pripomína ministerstvo vnútra.

Čudné poháre

Okrem zbraní či ich súčastí sa amnestia viaže aj na strelivo, teda vačšinou náboje. Dokopy sa vyzbieralo 21 472 kusov nelegálne držaného streliva. Na jeden záťah jeden človek v Bratislave odovzdal rekordných 4 960 kusov streliva.

Naozaj zvláštnym úlovkom bola štvorica fliaš odovzdaná v Trnave, v ktorom bol uskladnený akýsi čierny prach. Išlo o strelný prach. Na prvý pohľad by laik mohol povedať, že niečo podobné by mohlo byť považované za výbušninu, no podľa zákona sa výbušniny či napríklad granáty v rámci zbraňovej amnestie neodovzdávajú. „Čierny strelný prach je však strelivom podľa zákona o zbraniach a strelive, a teda takýto prach je možné odovzdať v rámci zbraňovej amnestie,“ zdôrazňuje ministerstvo.

Neuveriteľný úlovok českých bratov

Naši západní susedia majú už piatu zbraňovú amnestiu v poradí. Počas nej prišli k naozaj neuveriteľným kúskom.

Českým policajtom počas zbraňovej amnestie bol odovzdaný aj tank. – Foto: twitter/Policie ČR

„Keď sme točili video k zbraňovej amnestii, v ktorom sme nadnesene použili odovzdanie tanku, tak sme netušili, že tým inšpirujeme verejnosť,“ napísali českí policajti na twitteri.

Aj samohybné delo patrilo medzi raritky, ktoré v boli odovzdané českej polícii. – Foto: FB/Týdeník policie

Jeden z občanov totiž odovzdal sahobyné delo SD-100. Dobre počujete! A okrem toho ešte prihodil bonus v podobe SD-100 a tank T 34/85.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zbraňová amnestia finišuje: Neuveríte, čo ľudia policajtom podonášali. Na Čechov ale aj tak nemáme!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti