eReport.sk
covid, zdravotník, koronavírus, rúško
Ilustračné foto: shutterstock/lena maximova

Zavádzajú trojmesačný núdzový stav! Nezaočkovaní Lotyši budú môcť ísť iba do potravín či lekární

Lotyšská vláda sa rozhodla zaviesť na nasledovné tri mesiace núdzový stav. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia, a to rekordný počet osôb nakazených ochorením COVID-19 i nárast hospitalizácií, informovala v piatok agentúra Bloomberg s odvolaním sa na správy tamojších verejnoprávnych médií.

Núdzový stav začne platiť od pondelka 11. októbra. Od tohto dňa budú mať v Lotyšsku zároveň povinnosť dať sa zaočkovať zamestnanci verejného sektora a začnú platiť aj mnohé reštrikcie zamerané na zníženie šírenia nákazy.

Na jedného zákazníka 25 metrov štvorcových

Ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní ani covid neprekonali, budú od tohto dátumu môcť nakupovať len v obchodoch so základnými tovarmi a službami, uvádza lotyšská agentúra LETA. Takými sú podľa vyjadrenia vlády potraviny, lekárne, optiky, obchody s jedlom pre domáce zvieratá, drogérie, trafiky či čerpacie stanice. Tieto obchody budú zároveň musieť zabezpečiť, aby na jedného zákazníka pripadalo v ich prevádzke 25 metrov štvorcových.

Zvyšné obchody a prevádzky, zaradené do tzv. zelených zón, budú môcť navštevovať len zaočkovaní alebo ľudia, čo už covid prekonali. Tieto prevádzky budú musieť pre jedného zákazníka vyhradiť 15 metrov štvorcových. Povinnosť nosenia rúšok a dodržiavania vzájomných rozstupov pritom bude platiť aj v nich.

Žiakov budú testovať minimálne raz týždenne

Počas víkendov a sviatkov budú otvorené len obchody so základnými tovarmi a službami. Vláda zároveň v súvislosti s epidemiologickou situáciou vyzvala zamestnancov verejného aj súkromného sektora, ktorým to ich práca dovoľuje, aby pracovali z domu.  

Vyučovanie na školách bude aj naďalej pokračovať prezenčnou formou. Žiakov však budú testovať minimálne raz týždenne, pričom rovnako ako učitelia, musia v triedach nosiť rúška. Školské exkurzie sa v období núdzového stavu konať nebudú.

Kultúrne podujatia len pre zaočkovaných

Obmedzené budú aj kultúrne podujatia. Tie sa budú konať v tzv. zelenom režime, a teda pre zaočkovaných alebo ľudí, čo covid prekonali, pričom účasť na nich nesmie presiahnuť 60 percent kapacity miesta konania. Povinné na nich budú rúška.  

V Lotyšsku zaznamenali za štvrtok 1752 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je v tejto krajine najviac od začiatku pandémie, uvádza Bloomberg.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zavádzajú trojmesačný núdzový stav! Nezaočkovaní Lotyši budú môcť ísť iba do potravín či lekární

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti