eReport.sk
pixabay.com
ako vysporiadať svoje dedičstvo? ilustračná foto: pixabay.com/zakúpená

Zaujíma nás, čo vás zaujíma


Drahí čitatelia, vitajte na mieste, kde má občiansky hlas váhu a každý problém svoj priestor. V tejto rubrike sa venujeme vaším podnetom, na ktoré sa snažíme nájsť riešenia. Sme radi, že môžeme byť mostom medzi vami – našimi čitateľmi a príslušnými orgánmi, ktoré majú schopnosť riešiť vaše problémy. Poslaním našej redakcie je poskytnúť občanom príležitosť na vyjadrenie. Zaujíma nás, čo vás – našich čitateľov – zaujíma.

„Okrem domu vlastním viacero pozemkov a keďže sa manžel pominul už dávnejšie, som jedinou vlastníčkou. Moje deti a vnuci sa ma nenápadne vypytovali, aké mám plány s majetkom. Nechcem prepisovať majetky už teraz, nikdy neviete čo sa môže stať. Bojím sa, že mi nič neostane a nebudem mať pomaly ani kde dožiť. Na druhej strane nechcem, aby mali deti následne zbytočné problémy v dedičskom konaní. Ako mám postupovať?“

V prvom rade je možné vyriešiť tieto veci ešte za života. Za života môže ktokoľvek svoj majetok darovať či predať. Ak niekomu majetok darujete, činíte tak bez podmienok (dar nemožno podmieňovať tým, aby obdarovaný pre Vás niečo urobil) a s vedomím, že sa majetku zbavujete navždy (nemôžete sa ho počase domáhať). Pri dedení zo zákona sa dedičovi do podielu pripočíta aj to, čo za života poručiteľa bezplatne dostal. Samozrejme možno uzavrieť aj kúpnu zmluvu, ak senior nechce rozdať svoj majetok zadarmo, ale chce zaň nejakú protihodnotu.

Ak sa rozhodnete to nechať na dedičské konanie, treba počítať s tým, že v dnešnom slovenskom práve (na rozdiel od minulosti) nie je možná tzv. dedičská zmluva ani darovanie pre prípad smrti. Dedičia sa môžu dohodnúť až v dedičskom konaní a darovanie je možné urobiť s účinkami ešte za života. Dediť sa môže dvomi spôsobmi, a to zo závetu alebo zo zákona (prípadne kombináciou oboch prípadov). V závete treba myslieť na to, že možno ním naložiť so svojím majetkom akokoľvek, ale treba rešpektovať podiely tzv. neopomenuteľných dedičov. Maloletým potomkom sa totiž musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Závet odporúčame zriadiť s pomocou notára, pretože on presne vie, čo v závete môže a čo nemôže byť.

Ak ako vlastník neurobíte závet, nastupuje dedenie zo zákona podľa zákonných podielov. Nevýhodou je, že poručiteľ zanechá neusporiadaný majetok, ktorý môže byť zdrojom problémov v dedičskom konaní alebo aj následne ďalej, ak majetok zdedia viacerí potomkovia v podieloch, ktorí sa medzi sebou nebudú vedieť dohodnúť.

Sme tu pre vás!

Neváhajte nás kontaktovať aj s vaším problémom!

Mail: [email protected]

Mobil: 0947 915 320

Osobne: Redakcia eReport Trnava, Bulharská 42

Vaše podnety sú pre nás impulzom, aby sa nám všetkým v Trnave žilo o čosi lepšie!

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zaujíma nás, čo vás zaujíma

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre