eReport.sk
Severná Kórea musela prijať opatrenia
Severokórejský vodca, najvyšší veliteľ Kórejskej ľudovej armády, Kim Čong Un. Foto: tasr

Záplavy v KĽDR poškodili domy a pôdu a vynútili si evakuáciu stoviek ľudí


Záplavy spôsobené silnými dažďami poškodili v Severnej Kórei viac ako tisíc domov a asi 5000 ľudí muselo byť evakuovaných, informovala severokórejská štátna televízia. Zaplavené sú aj časti poľnohospodárskej pôdy, informovala v sobotu agentúra AFP.  

Štátna televízia priniesla zábery na domy zaplavené až po strechy i na poškodené mosty a riečne hrádze. „Keďže pôda je už nasýtená, ďalšie dažde by mohli spôsobiť väčšie škody,“ uviedol pre televíziu námestník riaditeľa severokórejskej meteorologickej agentúry Ri Jong-nam. Upozornil, že výdatné dažde sa očakávajú až do 10. augusta, a to v rôznych oblastiach na východnom pobreží.

 Severokórejský vodca Kim Čong-un v súvislosti s touto situáciou zdôraznil, že „všetky sektory a jednotky“ musia prijať opatrenia, aby sa vopred zabránilo „prírodným katastrofám“. Tie majú zvyčajne v KĽDR oveľa vážnejšie dôsledky  kvôli jej slabej infraštruktúre. KĽDR je veľmi zraniteľná voči záplavám aj v dôsledku intenzívneho odlesňovania, dodala AFP. V júni severokórejský režim priznal, že v dôsledku možného nedostatku potravín bojuje s humanitárnou krízou, a líder Kim Čong-un obyvateľov varoval, aby sa pripravili na „dosiaľ najhoršiu situáciu“.

OSN v júli vo svojich prognózach uviedla, že Severnej Kórei hrozí deficit 860 000 ton obilnín. Od augusta môže v tejto krajine nastať „mimoriadne nepriaznivé obdobie“, varovala OSN.
Severná Kórea je v súčasnosti izolovaná od okolitého sveta, aby sa chránila pred pandémiou vyvolanou koronavírusom SARS-CoV-2. V dôsledku toho sa však obmedzilo a spomalilo jej obchodovanie so susednou Čínou.

V 90. rokoch 20. storočia, po rozpade Sovietskeho zväzu, Severná Kórea trpela hladomorom, počas ktorého zomreli státisíce ľudí.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Záplavy v KĽDR poškodili domy a pôdu a vynútili si evakuáciu stoviek ľudí

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne