eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Zámok z piesku vyšší než 20 metrov prekonal doterajší svetový rekord

V Dánsku dokončili najvyšší zámok z piesku na svete, ktorý svojimi 21,16 metrami o viac než tri metre prekonal doterajší rekord z Nemecka z roku 2019. Informovali o tom zástupcovia Guinnessovej knihy rekordov, píše denník The Guardian.

Zámok v prímorskom meste Blokhus bol postavený zo 4860 ton piesku a svojím vzhľadom pripomína pyramídu. Aby lepšie držal pokope, obsahuje i približne desať percent hliny a po jeho dokončení aplikovali aj vrstvu lepidla, aby dokázal na jeseň a počas zimy odolať chladnému a veternému počasiu.

Obyvatelia Blokhusu s potešením ocenili, že do podoby zámku sú začlenené lokálne prvky, ako napríklad plážové domy a majáky, a tiež sú na ňom vyobrazené obľúbené aktivity tamojších ľudí – windsurfing či kitesurfing. Očakáva sa, že zámok bude stáť až do príchodu tuhých mrazov, teda do februára či marca budúceho roku.

Foto: FB Embassy of Denmark in Poland

Zdroj: Facebook Embassy of Denmark in Poland

Moc vírusu COVID-19

Autorovi tohto diela Wilfredovi Stijgerovi pomáhalo pri zhotovení zámku 30 svetoznámych sochárov, ktorí sa zaoberajú tvorbou z piesku. Na vrchole zámku sa nachádza model koronavírusu s nasadenou korunou. Zámerom bolo podľa Stijgera zobraziť, akú veľkú moc nadobudol vírus vo svete, odkedy vypukla pandémia COVID-19.

“Vládne našim životom všade,” povedal umelec. “Hovorí vám, čo máte robiť… Hovorí vám, aby ste sa držali ďalej od vašej rodiny a nechodili na pekné miesta, nerobili isté aktivity a zostali doma,” uviedol.

Zdroj: DVY/shutterstock

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport