eReport.sk
Lukáš Machala a ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, foto:tasr

Zamestnanci majú nechutne šikanovať riaditeľku Múzea Betliar. Tá zistila fatalne zlyhania svojich predchodcov


Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky dnes na tlačovej konferencii predstavilo verejnosti dôkazy o organizovanej a koordinovanej šikane poverenej riaditeľky Múzea Betliar Andrey Predajňovej zo strany časti zamestnancov. Tento jav sa nazýva stuffing, teda psychický nátlak podriadených voči nadriadenej osobe. Prinášame Vám tlačovú správu rezortu kultúry v plnom znení.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala a poverená dočasná riaditeľka múzea Andrea Predajňová sa dôrazne ohradili voči manipulatívnym tvrdeniam, že by k šikane malo dochádzať zo strany vedenia múzea.

„Dôkazy jednoznačne ukazujú, že nejde o žiadnu šikanu zamestnancov zo strany riaditeľky. Naopak – skupina zamestnancov, úzko prepojená s bývalým vedením múzea a občianskym združením Andoras, vytvára dlhodobo nepriateľské pracovné prostredie a cielený nátlak. Takéto konanie považujeme za neprístupné a v rozpore s verejným záujmom,“ uviedla ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Zdroj: yt/ereport

Rezort kultúry považuje medializovanú sťažnosť časti zamestnancov a ich verejné vyjadrenia za súčasť obrannej stratégie, ktorou sa snažia prekryť zistenia riaditeľky o závažných pochybeniach v hospodárení, nakladaní s verejnými prostriedkami a bezpečnostných rizikách.

Klepnutie po prstoch

Po nástupe do funkcie Andrea Predajňová odhalila viaceré systémové zlyhania, ktoré sa v Múzeu Betliar dlhodobo prehliadali. Odkryla neplatné zmluvy medzi múzeom a občianskym združením Andoras, ktoré umožňovali bezodplatné využívanie štátneho majetku, zbierkových predmetov a pracovného času zamestnancov. Niektorí zamestnanci boli poverovaní úlohami pre OZ Andoras priamo v pracovných náplniach, čo je v rozpore so zákonom o výkone práce vo verejnom záujme. Okrem toho došlo k výrazným finančným stratám – podľa prepočtov múzeum prišlo o viac ako 312 000 eur, zatiaľ čo výhody plynuli občianskemu združeniu. Zároveň hrozí riziko vrátenia grantov vo výške 130 000 eur.

Závažné boli aj odhalenia v oblasti bezpečnosti. V kaštieli Betliar boli nefunkčné protipožiarne hlásiče a na hrade Krásna Hôrka neboli vykonávané revízie aktívnych bleskozvodov, čo viedlo k tomu, že jeden zamestnanec bol priamo zasiahnutý bleskom.

Zistenia sú alarmujúce. Múzeum Betliar bolo roky riadené tak, že verejné zdroje boli využívané v prospech súkromného združenia. Andrea Predajňová len plní svoju povinnosť – zabezpečiť zákonné a transparentné fungovanie inštitúcie,“ uviedol generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala.

Diskreditačná kampaň

Ministerstvo kultúry upozornilo, že po odhalení týchto pochybení začala voči vedeniu múzea intenzívna diskreditačná kampaň, do ktorej sú zapojení niektorí zamestnanci, bývalí funkcionári a s nimi spriaznené mimovládne a mediálne subjekty. Podľa dôkazov ide o vedomý a koordinovaný postup s cieľom zabrániť obnoveniu štandardného a zákonného chodu inštitúcie.

Od prvého dňa som čelila sabotážam, manipuláciám, šíreniu nepravdivých informácií. Dnes je zrejmé, že niektorí zamestnanci si múzeum sprivatizovali a považujú ho za nástroj súkromného vplyvu. Mojou úlohou je ochrániť verejný záujem,“ uviedla Andrea Predajňová.

Ministerstvo kultúry už prijalo právne kroky na zrušenie neplatných zmlúv, vyvodzuje zodpovednosť voči príslušným osobám a realizuje výberové konanie na nové vedenie Slovenského národného múzea. Prioritou je obnova zákonného, transparentného a bezpečného fungovania Múzeu Betliar.

Zdroj: Tlačová správa Ministerstvo kultúry SR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zamestnanci majú nechutne šikanovať riaditeľku Múzea Betliar. Tá zistila fatalne zlyhania svojich predchodcov

Odoberať
Upozorniť na
28 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre