tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
SR, pas, slovenský pas
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz o slovenský pas 3 836 ľudí

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17. júla 2010 do 16. septembra 2021) o slovenský pas 3 836 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (918). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (890), rakúske (583), britské (403), americké (192), maďarské (139), švajčiarske (114), austrálske (99), nórske (82), írske (64), holandské (60), kanadské (58), švédske (48), belgické (47), talianske (45), fínske a luxemburské (po 19), francúzske (18), dánske (12), ruské (päť), čínske, novozélandské, španielske a poľské (po tri), islandské a ukrajinské (po dve), izraelské, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské (po jednom).

Zákon prvej vlády Roberta Fica

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

V parlamente už je novela zákona o štátnom občianstve. Slovenský pas by podľa nej už nemuseli strácať ľudia, ktorí získali občianstvo iného štátu osvojením, narodením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa, ktorého rodič ostáva občanom SR. Takisto vtedy, ak ide o nadobudnutie cudzieho občianstva manžela za trvania manželstva. Strácať slovenské občianstvo prijatím cudzieho by nemuseli osoby ani vtedy, ak majú na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov.

Návrh novej legislatívy poslanci posunuli do druhého čítania ešte v marci. Ďalšie rokovanie o ňom viackrát presúvali, najnovšie je zaradené na aktuálnu schôdzu. Rokovať by o nej mali v utorok (21. 9.).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz o slovenský pas 3 836 ľudí

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku