eReport.sk
Robert Fico. Foto: fb/robertficosk

Zahraničné médiá o voľbách: Pre Fica nebude jednoduché zložiť koalíciu, Maďari sa do parlamentu nedostali

V parlamentných voľbách na Slovensku zvíťazila strana bývalého premiéra Roberta Fica. Nebude však pre neho jednoduché sformovať koalíciu s dostatočnou väčšinou potrebnou na ovládnutie parlamentu, všíma si v reakcii na hlasovanie agentúra DPA.

DPA zároveň pripomenula tiež, že Fico pred voľbami ohlásil zastavenie dodávok zbraní susednej Ukrajine. Na výsledky slovenských parlamentných volieb v nedeľu reagovali i ďalšie svetové tlačové agentúry, informuje TASR.

Test podpory pre Ukrajinu

Podľa agentúry AP boli voľby na Slovensku testom podpory pre Ukrajinu v jej boji proti ruskej invázii a víťazstvo Fica. Agentúra dodáva, že by to mohlo ohroziť krehkú jednotu v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii (NATO).

Ficovi kritici sa podľa AP obávajú, že jeho návrat k moci by mohol viesť k odklonu Slovenska od jeho súčasného kurzu na cestu, ktorou ide Maďarsko pod vládou premiéra Viktora Orbána, a v menšom rozsahu aj Poľsko za vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Boja sa zmeny zahraničnej politiky, Fico to pritom poprel

Agentúra AFP konštatuje, že vláda zostavená Ficom môže radikálne zmeniť slovenskú zahraničnú politiku. Robert Fico však zmenu zahraničnopolitickej orientácie Slovenska odmietol.

Podľa Reuters sa vláda vedená Ficom môže pripojiť k Maďarsku v spochybňovaní konsenzu EÚ ohľadne podpory Ukrajiny v čase, keď sa Únia usiluje udržať jednotu v odpore proti ruskej invázii. Signalizovalo by to aj ďalší posun v regióne proti politickému liberalizmu, ktorý sa môže ešte posilniť v prípade, že konzervatívna PiS vyhrá tento mesiac voľby v Poľsku.

Maďari sa opäť nedostali do parlamentu

Maďarské médiá osobitnú pozornosť venujú účinkovaniu spoločnej maďarskej strany Szövetség – Alianci. „Koniec etnického politizovania,“ konštatoval server 444.hu v súvislosti s tým, že do zákonodarného zboru sa Aliancia nedostala. Voľby vyhral Robert Fico, maďarská strana sa opäť nedostala do parlamentu, píše szeretlekmagyarorszag.hu. Podčiarkuje, že Fico je spojencom maďarského premiéra Viktora Orbána.

Slovensko volilo: Robert Fico sa vrátil; Voľby na Slovensku priniesli obrovské prekvapenie, vrátil sa odpísaný politik; Smer poprel výsledky exit pollu a vyhral slovenské voľby; Neskutočný obrat: Voľby vyhrala strana Roberta Fica, znejú titulky ďalších maďarských médií.

Zdroj: tasr


        


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zahraničné médiá o voľbách: Pre Fica nebude jednoduché zložiť koalíciu, Maďari sa do parlamentu nedostali

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php