tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: tasr

Záchranári prosia ministra Krajčího. Ten ich zatiaľ ignoruje

Asi pred týždňom posielali záchranári žiadosť na ministerstvo zdravotníctva, aby dostali odmeny nad rámec svojej bežnej mzdy tak, ako aj iní pracovníci na covid oddeleniach. Týkať by sa to malo približne 3 000 záchranárov, vodičov i lekárov zdravotnej služby. Ich prosba však zatiaľ zostáva nevypočutá.

„Dovoľujeme si Vás osloviť so žiadosťou, respektíve prosbou o prehodnotenie odmeňovania pracovníkov záchrannej zdravotnej služby v aktuálne zložitej a náročnej situácii v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 po vzore odmeňovania pracovníkov na covid oddeleniach v nemocniciach do doby, kým sa situácia nezlepší,“ píše sa v liste ministrovi Markovi Krajčimu, ktorý mu adresovala Slovenská komora zdravotníckych záchranárov. V dokumente tiež upozorňujú, že záchranári si nemôžu vyberať „či pôjdu slúžiť a ošetrovať pozitívneho pacienta alebo len naoko bezpríznakového a neinfekčného občana.“

Záchranári pracujú vo vypätej situácii. Nárok na covidový príplatok ale nemajú. Ilustračné foto: tasr/ap

Zdôraznili tiež náročnú prácu v teréne. „Situácia je už druhý mesiac mimoriadne napätá a väčšina záchranárov pracuje vysoko nad rámec svojich možností,“ upozorňujú záchranári. Z tohto dôvodu prosia ministra Krajčího, aby zaradil pracovníkov záchrannej zdravotnej služby do systému odmeňovania nad rámec bežnej mzdy v období od januára 2021, kým sa situácia v nemocniciach nezlepší. „Možno je to otázka mesiaca, možno dvoch. Podľa našich odhadov by táto motivácia viac ako 3 000 záchranárov (vodičov aj lekárov) stála štátny rozpočet v rozmedzí od 300 do 900-tisíc eur mesačne. Veríme, že aj keď to nie je málo, naša krajina to zvládne,“ uvádza sa v liste ministrovi.

Záchranári prosia ministra, aby aj oni mali nároky na covid odmeny nad rámec bežnej mzdy. Foto: tasr

Dokument poslali záchranári asi pred týždňom. „Odpoveď sme zatiaľ nedostali,“ priznala na sociálnej sieti komora zdravotníckych záchranárov. „Všetci dobre vieme, že ak aj odmeny neprídu, záchranári sa nehodia na PN, nepôjdu unavení na dovolenky, ale zostanú v “skafandroch” pri svojich pacientoch. Ale zaslúžili by si to,“ dodali.

Redakcia eReport.sk oslovila v tejto súvislosti aj ministerstvo zdravotníctva. Na reakciu čakáme.

Zdroj: facebook SKZZ


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Záchranári prosia ministra Krajčího. Ten ich zatiaľ ignoruje

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku