tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Zľava: Ján Šanta, Peter Kysel, Vasiľ Špirko a Daniel Lipšic

Začalo sa vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora: Ako prvý predstúpil Kysel

Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR vypočúva kandidátov na špeciálneho prokurátora. Prvý predstúpil pred poslancov prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel. Následne má prísť pred výbor advokát a exminister Daniel Lipšic. Prokurátori Ján Šanta a Vasiľ Špirko prídu na rad v utorok 2. februára.

Každý kandidát v úvode predstaví dôvody na kandidatúru, pracovné skúsenosti či publikačnú činnosť. Následne bude odpovedať na otázky členov výboru i ďalších prítomných poslancov. Možnosť pýtať sa má aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, respektíve zástupca prezidentskej kancelárie. Hlava štátu zatiaľ túto možnosť podľa predsedu výboru Milana Vetráka (OĽANO) nevyužila. Vetrák informoval, že členovia výboru sa budú snažiť posúdiť odborný a morálny profil kandidáta a predpoklady na plnenie funkcie špeciálneho prokurátora.

Verejný híring je podmienkou na voľbu v parlamente. Predstavitelia koalície tvrdia, že pre voľbu bude dôležité verejné vypočutie, po ktorom sa chcú dohodnúť na spoločnom kandidátovi. Špeciálny prokurátor by sa mal voliť na aktuálnej schôdzi NR SR, presný termín zatiaľ nie je známy.

Šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) chcú byť štyria kandidáti – advokát a exminister Daniel Lipšic a prokurátori ÚŠP Peter Kysel, Vasiľ Špirko a Ján Šanta. Národná rada SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.

Plány Petra Kyselu

Peter Kysel by chcel ako špeciálny prokurátor potiahnuť ľudí v Úrade špeciálnej prokuratúry znova do takých úkonov, aké sa od ÚŠP očakávajú. Chcel by stmeliť kolektív, ktorý podľa neho bývalé vedenie „rozbilo“. Svoju kandidatúru na šéfa ÚŠP odôvodnil tým, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. bol obvinený za trestnú činnosť, ktorá má byť predmetom práce úradu. Považuje to za hanbu pre všetkých prokurátorov. Skonštatoval to na verejnom vypočutí pred ústavnoprávnym výborom.

Dušan Kovačík sa podľa neho snažil tlačiť na prokurátorov, ako majú postupovať. Za jeho zlyhanie Kysel považuje aj to, ako manažoval spisy a zaťažoval prokurátorov.

Podľa Kysela nekonal voči špeciálnemu prokurátorovi generálny prokurátor, ktorý mal jediný možnosti ho postihovať. „S týmito veternými mlynmi bolo ťažké bojovať,“ dodal s tým, že tí, ktorí verejne kritizovali špeciálneho prokurátora, boli perzekvovaní, krátili sa im odmeny alebo boli zahltení spismi. Bolo podľa neho zbytočné robiť verejné výzvy. Nepovažoval za šťastné vystavovať na pranier seba a svoju rodinu tým, že urobí zo seba terč pre špeciálneho, prípadne generálneho prokurátora.

Peter Kysela vs. extrémizmus

Extrémistickú kriminalitu vníma kandidát na špeciálneho prokurátora Peter Kysel ako závažný problém v spoločnosti, vidno to podľa neho aj na počte prípadov, ktoré riešia na Úrade špeciálnej prokuratúry. Upozornil na formy latentnej trestnej činnosti extrémizmu, ktorá sa pácha na sociálnych sieťach. Trestné konanie však považuje za „bič, ktorý plieska na konci“. Základ je podľa neho vo vzdelávaní a výchove k demokratickým princípom.

Kysel na vypočúvaní pred parlamentným ústavnoprávnym výborom ozrejmil, že celá debata vo verejnosti o extrémistickej trestnej činnosti a zefektívnení činnosti ÚŠP je trochu emočne sýtená a nepochopená. „Celá zmena na ÚŠP mala spočívať v tom, že sa zlúčia dve oddelenia, a to oddelenie organizovaného zločinu terorizmu a medzinárodnej kriminality s oddelením extrémizmu. Nebola žiadna idea zo strany generálneho prokurátora ani nikoho v úrade zrušiť stíhanie trestných činov extrémizmu,“ skonštatoval v súvislosti so zámermi o zmene organizácie na ÚŠP. Je podľa neho potrebné zefektívniť fungovanie úradu a zlepšiť manažment spisov. V súčasnosti to totiž funguje podľa neho tak, že tí, ktorí sa venujú extrémizmu, dostávajú na stôl aj ekonomickú trestnú činnosť, keďže týchto prípadov je enormne veľa. Takéto zaťažovanie prokurátorov prípadmi odlišných špecializácií nepovažuje za efektívne.

Na Slovensku Kyselovi chýba program na odhaľovanie ekonomickej trestnej činnosti, ktoré spočíva napríklad v detekovaní podozrivých finančných machinácii. Umožnilo by to podľa neho vyšetrovať ekonomickú trestnú činnosť hneď, a nie po pár rokoch, keď sa pretvára.

Profily kandidátov na špiciálneho prokurátora nájdete na ďalších stranách >>


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Začalo sa vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora: Ako prvý predstúpil Kysel

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku