eReport.sk
Dobroslav Trnka, foto: tasr

Začal sa proces s Dobroslavom Trnkom: Odmietol urobiť vyhlásenie o vine

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka odmietol pred Okresným súdom Bratislava I, kde čelí obžalobe v kauze Gorila, uzavrieť dohodu o vine a treste a urobiť vyhlásenie o vine. K obžalobe prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry sa vyjadrí.

„Som nevinný. Myslím si, že počas hlavného pojednávania preukážeme, kde sú pochybenia vyšetrovateľa a nesúlad s časovým stavom vývoja kauzy. Rozhodne nezávislý súd,“ zdôraznil Dobroslav Trnka. Podľa neho akékoľvek dôkazy ku kauze spisu s krycím názvom Gorila sa našli u podnikateľa Mariana Kočnera. „Ja som dôkazmi uvádzanými v spise Gorila nedisponoval,“ povedal ďalej.

„Obžalobu odmietame. Skutok sa nestal a môj klient ju nespáchal,“ zdôraznil zase po prednese obžaloby zo strany prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry obhajca Dobroslava Trnku. Následne začal prokurátor čítať zápisnice z výsluchov svedkov v prípade.

Zneužívanie právomoci

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Dobroslava Trnku zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa na súd na začiatku mája. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podal na začiatku marca návrh na podanie obžaloby na Dobroslava Trnku na ÚŠP. Podľa záverov vyšetrovateľa si bývalý šéf Generálnej prokuratúry SR nemal splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, teda stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Obvinený mal podľa slov polície zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas. Od podnikateľa Mariana Kočnera mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Prečítajte si:

  1. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka počas príchodu na Krajskú prokuratúru (KP) v Žiline.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Dobroslava Trnku z tohto zločinu v decembri 2019. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014. Podľa polície si nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie Slovenskej informačnej služby pod krycím názvom Gorila. Nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.

Dobroslavovi Trnkovi naďalej trvá dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora. Koncom mája ho generálny prokurátor SR Maroš Žilinka preložil z Generálnej prokuratúry SR na Krajskú prokuratúru v Žiline.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Začal sa proces s Dobroslavom Trnkom: Odmietol urobiť vyhlásenie o vine

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti