eReport.sk
Matúš Šutaj Eštok zo strany Hlas-SD
Matúš Šutaj Eštok zo strany Hlas-SD. Foto: tasr

Zabudnite na „kocúrkovo“! Pellegriniho poslanec ponúkol pre „kiksy” vlády novotvar z Líbye

Pri lapsusoch slovenskej vlády Matovič 2. či donedávna Matovič 1., mnohí hovoria o tom, že tu máme „kocúrkovo“. Nezaradený poslanec fungujúci v strane Petra Pellegriniho, však ponúkol v nedeľu zbrusu nový a neokukaný pojem pre vládne “kiksy”. Matúš Šutaj Eštok, o ktorom je reč, v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12, ostro kritizoval aj situáciu, ktorú tu máme okolo ruskej vakcíny Sputnik V a pomohol si výrazom, ktorý vymyslel dnes už zosnulý líbyjský vodca Muammar al-Kaddáfí.

Šutaj Eštok v debate so smerákom Ľubošom Blahom tvorili opozíciu dvojici Juraj Krúpa (OľaNO) a Marián Viskupič (SaS). Pri téme ruskej očkovacej látky poriadne svojich oponentov sfúkol a samozrejme, nešetril ani ústrednú postavu Sputnika V na Slovensku, ministra financií a expremiéra Igora Matoviča či ďalších známych politikov OĽaNO: premiéra Eduarda Hegera aj exministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Matovič klame vkuse, vyhlásil opozičník

„My sa tu už od 1. marca nebavíme o ničom inom, iba o Sputniku V. Upozorňujem, že to je nápad bývalého premiéra, ktorého psychický stav môžu posúdiť kompetentní lekári po jeho dvojhodinovej plačovke, ktorú mal minulý týždeň,“ začal zostra poslanec Hlasu a pokračoval: „Celý tento Sputnik V je iba zhrnutím toho a potvrdením v priamom prenose, že Igor Matovič tu klame a bol usvedčený pani prezidentkou. Klame v priamom prenose, klame ráno, na obed, večer. Klame vkuse. A pani prezidentka mu to jasne ukázala, pretože pani prezidentka má prístup k informáciám, na základe ktorých minulý týždeň vo štvrtok povedala, že nie, Rusi nám nezobrali vakcínu preto, že tu bolo vyjadrenie nejakých našich vedcov. Zobrali ju preto, že Igor Matovič, Eduard Heger, alebo pán Krajčí za ňu nezaplatili. To je absolútne jednoduché zhrnutie celej tejto situácie.“

Žijeme v právnom štáte?

Vzápatí upozornil, že každý rezort by mal byť zodpovedný za svoju agendu. „Tak buď sme teda v právnom štáte, ktorý nejako funguje a jednotlivé rezorty sú zodpovedné za svoju problematiku. A v takomto prípade ministerstvo zdravotníctva rieši celý problém v rámci Sputniku V a ďalších vakcín,“ spresnil Šutaj Eštok a následne sa obrátil na Krúpu: “Pán Krúpa tu hovoril o tom, že máme nedostatok vakcín. No ja sa chcem opýtať, že kto je zodpovedný za to, že keď sa to kontrahovalo, tak tri milióny vakcín Pfizer, o tie sme prišli, lebo minister Krajčí nevedel, či je vlastne ministrom…“

Matoviča nazval projektovým manažérom

A vzápätí v kontexte posledných udalostí okolo Sputnika vymenil „kocúrkovo“ za slovíčko „džamahiri“ „Tak buď sme teda, že v právnom štáte kompetentní a ministerstvo zdravotníctva rieši ten Sputnik, alebo sme tu potom ´džamahiri´, kde jeden bývalý predseda vlády sa rozhodne, že on sadne do lietadla a letí do Moskvy, absolútne sa vykašle na celú našu diplomaciu. Potom sa rozhodne, že letí do Budapešti a zase, diplomatov tam nepotrebuje, potrebuje maďarského poslanca Gyorgiho Gyimesiho, ktorý ešte pred týždňom bol Juraj. Tak tento akože projektový manažér Igor Matovič nevie ani o tom, že čo je v tej zmluve napísané. A tu je tá moja reakcia na to, že či zmluva mala byť zverejnená: zmluva mala byť zverejnená, len v tejto ´džamahiri´, ktorú vytvorilo toto zoskupenie vládnych poslancov, tu ani ten kľúčový človek Sputnika V Igor Matovič, ktorý nečítal svoju diplomovku, rovnako nečítal ani zmluvu so Sputnikom V,” dodal opozičný poslanec.

Slovíčko od plukovníka Kaddáfího

Pozreli sme sa na to, čo to „záhadné džamahiri“ znamená a pomohli sme si googlom. „Džamáhíríja alebo všeľudový štát, doslova: štát/republika ľudových más je arabské slovo, novotvar, ktorý zaviedol Muammar al-Kaddáfí v prvom diele Zelenej knihy, vydanom v roku 1976. Slovo džamáhíríja bolo odvodené z džumhúríja, ktoré sa prekladá ako republika, ale s výmenou slova džumhúr – ľud za množné číslo džamáhír – ľudové masy,” píše sa na internetovej encyklopédii wikipedia s tým, že jediným štátom na svete, ktorý sa označoval ako džamáhíríja, bola Líbya.

“Štátne usporiadanie bolo alternatívou k socialistickému a kapitalistickému modelu a nejde ani o republiku, ani o monarchiu. Podľa Zelenej knihy je džamáhíríja štát založený na priamej demokracii bez politických strán, riadený jeho ľudom cez miestne rady. Väčšina pozorovateľov však považovalo faktické štátne zriadenie za vojenskú diktatúru, ktorú ovládal plukovník Kaddáfí,“ dodáva portál wikipedia.

Je na vás, či sa stotožníte s použitím novotvaru od Kaddáfího, s ktorým vyrukoval v priamom prenose v televíznom štúdiu poslanec Hlasu. Isté však je, že fungovanie slovenských politických elít z OľaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí sa rozhodne neraz javí ako veľmi neštandardné, také malé „kocúrkovo“ to zrejme určite je.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport