eReport.sk
Citlivo to vníma?
Prezidentka Zuzana Čaputová nemá podľa Ľuboša Blahu právo kádrovať ľudí kvôli ich názorom. Foto: tasr

Zabojuje Čaputová o prezidentský palác opäť? S rozhodnutím sa nemá kam ponáhľať. Oproti súperom má výhodu

Prezidentka Zuzana Čaputová môže potenciálnu kandidatúru oznámiť aj po parlamentných voľbách. Oproti možným vyzývateľom má dostatok času aj mediálneho priestoru. Pre TASR to uviedol politológ Erik Láštic z Univerzity Komenského. Podľa politológa Juraja Marušiaka zo Slovenskej akadémie vied sa zatiaľ zdá, že Čaputová kandidovať bude.

„Prezidentka má oproti potenciálnym vyzývateľom dostatok času a mediálneho priestoru, môže tak kandidatúru ohlásiť aj po parlamentných voľbách. Je na protikandidátoch a protikandidátkach aby ukázali verejnosti, čo ponúkajú,“ skonštatoval Láštic.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vy nás čítate a my vám ďakujeme!
  2. Ešte to nie je témou.
  3. Prezidentka Zuzana Čaputová

Marušiak pripomenul, že Čaputová zatiaľ nič oficiálne oznamovať nemusí a môže čakať až do zákonom predpísanej lehoty. „Zároveň sa pravdepodobne nechce stať témou politického súperenia pred parlamentnými voľbami, keďže je zrejmé, že za svoje politické zázemie pred prvým kolom prezidentských volieb môže považovať iba Progresívne Slovensko a azda čiastočne SaS,“ komentoval.

Odďaľovanie rozhodnutia umožní podľa Marušiaka prezidentke identifikovať potenciálnych protivníkov. Sama je pritom v pozícii úradujúcej hlavy štátu viditeľná dostatočne. Oproti iným prípadným kandidátom má tak určitú výhodu. Zároveň hovorí, že ak by sa Čaputová chcela z politiky stiahnuť po skončení svojho funkčného obdobia, tak by svoje rozhodnutie nekandidovať mohla komunikovať už dávnejšie, aby uvoľnila priestor iným kandidátom, ktorí by mohli osloviť jej potenciálnych voličov.

Mandát jej uplynie v roku 2024

Prezidenta volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Kandidátov na prezidenta navrhuje môže navrhnúť najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície s najmenej 15.000 podpismi oprávnených voličov.

Mandát súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej uplynie v roku 2024. Čaputová zatiaľ neoznámila, či sa bude o funkciu opäť uchádzať. Ako uviedla koncom mája, dúfa, že svoje rozhodnutie oznámi v rozumnom čase.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zabojuje Čaputová o prezidentský palác opäť? S rozhodnutím sa nemá kam ponáhľať. Oproti súperom má výhodu

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php