Svojská „svojka“ či „selfíčko“ mužského prirodzenia, ktorým sa chcel nejeden alfa samec pochváliť svojej kolegyni alebo kamarátke, bez toho, aby o takúto fotku prejavila záujem. To sú skúsenosti žien so skrytými úchylákmi, končiace kvôli nedostatočnej vymoženosti práva v rovine pohoršenia. Vo Fínsku sa však s odosielateľmi nevyžiadaných obrázkov idú vysporiadať radikálnejšie a tamojší úchyláci budú mať čoskoro „po vtákoch“.
Zatiaľ ako ohováranie
Doteraz v severskej krajine sa za sexuálne obťažovanie považoval najmä fyzický kontakt. Po novom to môže byť aj záležitosť vizuálnej povahy. Preto muži, ktorí pošlú ženám nevyžiadané fotky, môžu byť podľa nového zákona, ktoré sa vo Fínsku navrhuje, uväznení až na šesť mesiacov. Ministri chcú zmeniť zákony o sexuálnom obťažovaní v krajine tak, aby zahŕňali aj zasielanie explicitných obrázkov spolu s verbálnym a textovým obťažovaním, uvádza denník DailyMail.
Páchatelia posielajúci fotografie z prostredia svojich intímnych partií sú nateraz stíhaní vo Fínsku na základe zákona o ohováraní. Občianski aktivisti však požiadali o zmenu zákona, pretože nezohľadňuje sexuálnu povahu trestného činu.
Fínske ministerstvo spravodlivosti na požiadavky občianskej spoločnosti zareagovalo pozitívne a zákon predloží vláde na budúci rok. „Štúdie založené na dotazníkoch ukazujú, že sexuálne obťažovanie je úplne bežné a že obeťami tohto typu správania sú najčastejšie ženy, takže je veľmi dôležité zvážiť, ako by sa malo s ním zaobchádzať v zákonoch,“ cituje britský DailyMail Samiho Kiriakosa z fínskeho ministerstva spravodlivosti. Ako Kiriakos dodal ďalej, tento druh trestných činov alebo prakticky čokoľvek, čo sa stane na webe, môže byť veľmi náročné na vyšetrovanie.
Návrh novely je súčasťou rozsiahleho prepracovania fínskych právnych predpisov o sexuálnych trestných činoch, v rámci ktorého by sa zmenila aj právna definícia znásilnenia.
Zo súčasných právnych predpisov škandinávskej krajiny vyplýva, že na to, aby sa dal určitý trestný čin kvalifikovať ako znásilnenie, je potrebné použiť násilie alebo hrozbu násilia, zatiaľ čo nové zákony ho definujú ako „sex bez súhlasu“.
Viac ako polovica žien
O náraste sexuálneho obťažovania online svedčí tohtoročná štúdia medzinárodnej organizácie Plan International. Z výsledkov vyplýva, že že až 51 percent zo 14-dievčat a mladých žien, ktoré sa zúčastnili celosvetového prieskumu, zažilo online sexuálne obťažovanie. A z toho približne 35 percent opýtaných vo veku 15 až 25 rokov dostalo „sexuálne alebo explicitné fotografie alebo obrázky,“ vyplýva zo štúdie.
Fínsko však nebude jedinou krajinou, ktorá sa problémom online sexuálneho obťažovania zaoberá. Podľa britského portálu v Škótsku postavili túto formu obťažovania za nezákonnú už v roku 2010. Takisto americký štát Texas zaviedol minulý rok pokutu 500 dolárov (420 Eur) za zasielanie nevyžiadaných sexuálnych snímok.
Foto: Pixabay
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Za „vtáka“ natvrdo do basy: Fíni sa s úchylákmi na sociálnych sieťach nehrajú