eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: tasr

Za dobrotu na žobrotu. Daroval Matovičovi 250 000 testov, ten ho dourážal

AKTUALIZOVANÉZdá sa, že premiér Igor Matovič, má problém s tým, keď má niekto iný názor ako on. Svoje by o tom vedeli porozprávať niektorí lekári, ale aj koaliční partneri. Najnovšie sa predseda vlády pustil do biochemika a vedeckej kapacity Pavla Čekana.

Foto: tasr, facebookPC, facebookPC, facebookPC, facebookJBC

Pritom to bola Čekanova firma, ktorá v máji tohto roku darovala Slovensku 100 000 PCR testov, ďalších 100 000 darovala v októbri, a podľa vedca, mali prispieť ďalšími 50 000 testami. Kto čakal, že mu za to bude Matovič ruky nohy bozkávať, mohol zostať premiérovým útokom zaskočený. Matovičovi totiž nebolo po vôli, že si biochemik dovolil napísať na sociálnej sieti status o testovaní v Liverpoole, pričom sa dotkol aj testovania na Slovensku, čo nemal robiť. Pretože téma celoplošného testovania je pre premiéra „posvätná”.

„Veľká Británia má tiež záujem o plošné testovanie a preto sa rozhodli otestovať si jedno ohnisko a to najviac postihnutý Liverpool. Ale rozhodli sa na to ísť vedecky, aby si overili či plošné testovanie naozaj funguje v boji proti SARS-CoV-2 a ktorý test je pre toto najvhodnejší. Žiaľ, u nás sa toto nestalo a stále mi je to veľmi ľúto. A preto si vybrali pri tom testovaní tri druhy testov: 1. štandardný RT-PCR test, 2. novú metódu LAMP, 3. antigénový test,“ napísal okrem iného Čekan.

Toto zrejme Matoviča naštartovalo a vedcovi zatelefonoval. „Ja som s pánom doktorom Čekanom telefonoval, že či to nechce opraviť, lebo v tom Liverpoole nie je pravda, že by robili tri druhy testov. To sa dá aj dočítať. Aj sa mi ospravedlňoval v telefóne. Očakávam, že napíše nejaký ospravedlňujúci alebo upresňujúci status, že sa nechal uniesť informáciami a nemal ich kompletné,“ povedal premiér. Tieto slová o tom, že si vedec nevie overiť informácie, sú o to viac šokujúcejšie, že ich vypustil z úst politik, ktorý sa priznal k tomu, že si nenapísal vlastnú diplomovú prácu. Nakoniec sa aj Čekan, ktorý si za svojim statusom stojí, vyjadril k telefonátu. „S Igorom Matovičom som telefonoval, ale za nič som sa neospravedlňoval. Priznal som, že môj status môže evokovať u ľudí, že porovnávacia štúdia z Liverpoolu vyžaduje 3 odbery od jedného človeka na mieste. Nie je to tak, celý tento pilot bude urobený inak. Rôzni ľudia pôjdu na rôzne testy,“ prezradil biochemik s tým, že Matovič tvrdil, že v Liverpoole to idú robiť presne tak, ako my na Slovensku, čo nie je pravda.

Matovič však v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy ofrflal vedcov ako takých. Vraj tak, ako chceli testovanie robiť oni, sa to nedalo kvôli časovým a byrokratickým dôvodom. „Ak tu idete robiť hókusy-pókusy, porovnávať, či toto alebo oné, tak by nás to zdržalo, ľudia by nám tu zbytočne zomierali a tisíce ľudí by tu boli zbytočne chorých, kolabovali by nám nemocnice a mali by sme situáciu ako v Bergame. Ja viem, že vedci by to mali radi akurát-akurát, ale my sme tu na takú vec nemali čas,“ nechal sa počuť premiér.

Vedca Čekana sa však zastala šéfka zdravotníckeho výboru v parlamente Jana Bittó Cigániková (SaS): „Ďakujem vedcovi Pavlovi Čekanovi za jeho prínos a nasadenie v tejto ťažkej dobe. Špeciálne ďakujem za to, že Slovensku daroval PCR testy, keď sme ich tak potrebovali. Zaslúži si pochvalu, nie podpásovky.“  Za podporu jej poďakoval samotný biochemik, pričom dodal niečo, o čom málokto tušil. V minulosti sa totiž medializovalo, že jeho firma darovala Slovensku 200 000 testov, v skutočnosti ich bolo viac. „Mnohí neviete, že ďalších 50 tisíc testov sme darovali nad rámce. Pretože desiatky tisíc testov šli BMC SAV, vo štvrtok šli PCR testy na RUVZ BB, lebo proste už nemali nič. A navyše 50 tisíc našich PCR testov šlo ako humanitárna pomoc do Kene. Žiaľ žijeme v zvláštnej dobe.“ Čekan tiež dodal, že aj napriek týmto nepríjemnostiam je pripravený pomáhať. Zdá sa, že predseda vlády Igor Matovič velebí vedcov iba vtedy, keď sa mu to hodí.

Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.