eReport.sk
Karibskú oblasť ohrozuje mohutný hurikán
zdroj: unsplash

Z tropickej búrky hurikán: Karibskú oblasť ohrozuje mohutný hurikán Beryl


Beryl, prvý hurikán tohtoročnej sezóny v Atlantickom oceáne, zosilnel na štvrtú kategóriu – druhú najvyššiu na päťdielnej stupnici. Sprevádza ho vietor s rýchlosťou 215 km/h a v nedeľu večer sa nachádzal asi 240 kilometrov juhovýchodne od Barbadosu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na americké Národné centrum pre hurikány (NHC).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Horská záchranná služba
  2. Francúzsky premiér Gabriel Attal
  3. minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).

Zmenil sa z tropickej búrky na hurikán

Očakáva sa, že oko hurikánu sa v pondelok ráno miestneho času presunie ponad Náveterné ostrovy, kde podľa NHC môžu silný vietor a prívalové dažde spôsobiť „katastrofálne škody“.
Výstraha pred hurikánom v súčasnosti platí pre ostrovy Barbados, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadíny, Grenada a Tobago. Beryl sa zmenil z tropickej búrky na hurikán prvej kategórie iba v sobotu.

Vznik takého nebezpečného hurikánu tak skoro po 1. júni, ktorý sa považuje za začiatok hurikánovej sezóny v Atlantiku trvajúcej do 30. novembra, je nezvyčajný. Beryl tak predbehol hurikán Dennis, ktorý podľa údajov NHC 4. kategóriu dosiahol 8. júla 2005.

Národný úrad pre oceány

Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) v máji predpovedal, že hurikánová sezóna v Atlantiku bude v roku 2024 nadpriemerná. Dôvodom sú nadpriemerne teplé povrchové vody a očakávaný nástup fenoménu La Niňa, ktorý spôsobí ochladenie povrchových vôd vo východnej časti Tichého oceánu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Z tropickej búrky hurikán: Karibskú oblasť ohrozuje mohutný hurikán Beryl

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre