eReport.sk
Český premiér Petr Fiala.
Český premiér Petr Fiala. Foto: tasr/ap

Z populistického návrhu sa stal v Česku prirodzený krok: Fialova vláda schválila to, čo jej politici odmietli za Babiša!

Vláda nového českého premiéra Petra Fialu schválila v stredu návrh na zmrazenie platov všetkých ústavných činiteľov na obdobie jedného roka. Zároveň odsúhlasila zvýšenie miezd zamestnancom zapojeným do boja proti pandémii koronavírusu, informoval server Novinky.cz.

“Rozhodli sme o tom, že na dobu jedného roka navrhneme zmrazenie platov všetkým ústavným činiteľom. Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje príslušnú novelu zákona,” uviedol Fiala po rokovaní vlády.

Fiala argumentoval stagnovaním platov od štátu

Zmrazenie platov sa bude týkať prezidenta, senátorov, poslancov, členov vlády, ústavných a ďalších sudcov, vedenia Najvyššieho kontrolného úradu či členov rady Českej národnej banky. Fiala označil tento krok za prirodzený v situácii, keď stagnujú platy väčšiny štátnych zamestnancov.

Zastavenie rastu platov vrcholných politikov navrhoval ku koncu svojho funkčného obdobia aj Fialov predchodca Andrej Babiš. Súčasná vládna väčšina to vtedy odmietla s tým, že ide o predvolebný populizmus.

Jedna skupina štátnych zamestnancov dostane pridané

Odbory rozhodnutie vlády zmraziť platy v štátnej službe kritizovali a označili to za výsmech desiatkam tisíc štátnych zamestnancov a úradníkov.

Fialov kabinet zároveň rozhodol o zvýšení platov tých zamestnancov štátu, ktorí sú v prvej línii boja proti covidu. Pridané dostanú zdravotníci, policajti, vojaci, hasiči, pracovníci sociálnych služieb či učitelia regionálnych škôl. Na rovnakej úrovni naopak zostanú platy štátnych úradníkov.

O štátnu podporu budú môcť požiadať aj firmy

Predchádzajúca vláda Andreja Babiša navrhovala plošný rast platov v štátnej sfére o 1400 korún, proti čomu sa však postavil minister financií Zbyněk Stanjura. Vláda v stredu schválila aj plán na pomoc obyvateľom a firmám postihnutým vysokými cenami energií. Domácnosti budú môcť čerpať príspevok na bývanie a pre ľudí, ktorí majú vysoké nedoplatky a sú v stave hmotnej núdze, bola schválená mimoriadna okamžitá pomoc. O štátnu podporu budú môcť požiadať aj firmy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Z populistického návrhu sa stal v Česku prirodzený krok: Fialova vláda schválila to, čo jej politici odmietli za Babiša!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti