eReport.sk
Mobilný telefón s covidovou aplikáciou a cestovný pas.
Ilustračné foto: shutterstock.com/michele ursi

Z NCZI unikli dáta občanov. Podali trestné oznámenie

Národné centrum zdravotníckych informácií podalo v súvislosti s únikom dát  trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. V utorok to na tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ NCZI Pavol Capek.

Myslí si, že útoky mali súvis s výberovým konaním na post šéfa tejto inštitúcie. Slovenská bezpečnostná IT spoločnosť Nethemba tvrdí, že NCZI nebolo opäť schopné ochrániť osobné dáta miliónov ľudí. Poukázala na to, ako je možné získať európske vakcinačné preukazy všetkých zaočkovaných občanov. NCZI odmietlo, že by nedokázalo dáta ochrániť.

Na otázku TASR, či NCZI vie garantovať ochranu dát občanov, Capek uviedol, že robia všetko preto, aby sa tak dialo. Tiež povedal, že mal záujem prihlásiť sa do výberového konania na post šéfa NCZI, ktoré vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Capek tiež tvrdil, že ho spoločnosť Nethemba neupozornila na chybu. Podľa jeho slov spoločnosť NCZI upozornila, že zneužil funkciu tým, že od niekoho odcudzil prihlasovacie údaje.

Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky v reakcii pre TASR uviedol, že disponuje mediálnou informáciou o uniknutých dátach NCZI a odhalení zraniteľnosti systému eHranice. “Úrad sa spracovaním osobných údajov v kontexte prijatých informácií zaoberá a podniká ďalšie kroky vyplývajúce z jeho kompetencie,” dodal.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport