eReport.sk
Na ilustračnej snímke vstupný areál U.S.Steel Košice. Foto: tasr

VZBURA V KOŠICIACH V oceliarňach zamestnanci vyhlásili štrajkovú pohotovosť!

V košickom megapodniku je horúco! Oceliarsky gigant z východu sa musí popasovať s nespokojnými zamestnancami. Tí vyrukovali s krajným riešením.

Odborári košických oceliarní U. S. Steel vyhlásili od utorka štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je, že ani po piatich kolách kolektívneho vyjednávania o obsahu mzdového Dodatku č. 1 k platnej kolektívnej zmluve sa zamestnanci a zamestnávateľ nedohodli. Za odborový zväz (OZ) KOVO informovala Anita Fáková.

Odborári chcú zachovať súčasnú dĺžku týždenného pracovného času zamestnancov, čo predstavuje 35,5 hodín týždenne. K ďalším sporným návrhom patrí aj rast tarifnej mzdy zamestnancov pre tento rok a ďalšie benefity, obsiahnuté v návrhu znenia dodatku zo strany odborárov. „Spornou – ale z nášho pohľadu kľúčovou – sa stala najmä otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa,“ spresnil predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice Juraj Varga s tým, že návrh dodatku pripravili v zhode s ďalšou odborovou organizáciou pôsobiacou v podniku – OZ Nezávislé kresťanské odbory Slovenska (NKOS).

„Po ťažkých časoch zúriacej recesie v hutníctve v priestore Európskej únie, v časoch negatívnych ekonomických dopadov koronakrízy na našu spoločnosť a s prihliadnutím na ostatných, skutočne náročných 15 mesiacov, je pracovná doba v našej kolektívnej zmluve vnímaná ako naša nosná idea,“ dodal Varga.

Ako spresnil, štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale ide o prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné. Pri vyhlásení sporu v kolektívnom vyjednávaní pokračujú prizvaním tzv. sprostredkovateľa. „Súhlasili sme s požiadavkou odborárov rokovať pred sprostredkovateľom a s výberom sprostredkovateľa. Vyjednávanie teda pokračuje, aj keď inou formou než doteraz a veríme, že sa napokon dohodneme,“ uviedol v reakcii hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VZBURA V KOŠICIACH V oceliarňach zamestnanci vyhlásili štrajkovú pohotovosť!

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti